Po těžké nemoci zemřel dlouholetý šéf migračního odboru na vnitru Tomáš Haišman

Po těžké nemoci v úterý zemřel Tomáš Haišman. Bývalému řediteli odboru azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra bylo 66 let, uvedly Lidové noviny. Svou funkci opustil po bezmála 25 letech loni v létě, aby se stal diplomatickým zástupcem České republiky v Kosovu. Ze zdravotních důvodů už ale do Prištiny neodjel.

Tomáš Haišman
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Vystudovaný historik a etnograf Tomáš Haišman přišel na vnitro jako odborník na menšiny v prosinci 1992, záhy se začal věnovat cizinecké problematice. V 90. letech vytvářel zásady českého přístupu k běžencům. Tehdy řešil především velký příliv uprchlíků z Balkánu, kteří utíkali před válkou v tehdejší Jugoslávii.

Dvacet let řídil odbor azylové politiky s téměř tisícovkou zaměstnanců, donedávna rozhodoval o osudech žadatelů o azyl v tuzemsku.

V poslední době se Haišman ostře vyjadřoval o uprchlické vlně do Evropy. Na semináři ve sněmovně například v roce 2016 řekl, že do Evropy přicházejí z islámského světa výhradně ekonomičtí imigranti. Veřejně také kritizoval kvóty Evropské unie na přerozdělení migrantů mezi členské státy, které označil za „neomarxistické experimenty“.