Přímá volba starostů zůstává ve hře, návrhem SPD se budou zabývat sněmovní výbory

Zavedením přímé volby starostů, primátorů a hejtmanů, jak je navrhlo v ústavní novele hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, se budou zabývat sněmovní výbory. Návrh ODS a TOP 09 na zamítnutí předlohy už v prvním čtení a KDU-ČSL na její vrácení předkladatelům k přepracování poslanci naopak neschválili.

Tomio Okamura
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Kritici tvrdí, že návrh SPD není dopracovaný a pokud by byl schválen, nastane chaos a rozvrat. Naopak podle Okamury bude možné při dalším projednání předlohy najít bez časového tlaku kompromis, který by byl přijatelný pro všechny.

V debatě na plénu proti návrhu kriticky vystupovali zejména občanští demokraté. Podle Ivana Adamce předloha není systémovou změnou, ale jen politickou proklamací. Podle svých slov věří, že sněmovna z ústavy neudělá trhací kalendář. „Je to cesta do pekel,“ zdůraznil. Jeho stranický kolega Jan Bauer mluvil o legislativním marketingu a zmetku a Bohuslav Svoboda o „strašné ráně do vody“.

„Zákon nepřinese přímou volbu starostů, ale rozvrat komunální politiky,“ přidal se ke kritikům předseda poslanců Starostů a nezávislých Jan Farský. Místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová se obává chaosu: „Je to zajíc v pytli, u kterého nevíme, co udělá.“

Odpůrci návrhu SPD, mezi nimi třeba Dominik Feri (TOP 09), poukazovali také na to, že vedle doplnění ústavy měli autoři předložit návrh prováděcího zákona, jak by si přímou volbu starostů a hejtmanů představovali, nebo věc aspoň plénu vysvětlit. Podle Stanislava Juránka (KDU-ČSL) by se mělo začít debatou, a normu předložit teprve na jejím základě.

SPD slibuje zlepšení demokracie a vyšší zájem o volby

Sněmovna začala projednávat předlohu SPD už minulý čtvrtek. Poslanci Okamurova hnutí mluvili o zlepšení kvality demokracie, zvýšení zájmu o volby a o zdůraznění osobní odpovědnosti starostů, primátorů a hejtmanů, když nynější systém nahrává podle nich kolektivní nezodpovědnosti.

„Prostřednictvím přímé volby je možné vytvořit osobnost se silným mandátem pod přímou kontrolou veřejnosti,“ řekl Radek Rozvoral. Okamura tvrdí, že přímá volba by přispěla k „obrodě správy věcí veřejných“ a byla by prvním krokem k odvolatelnosti politiků.

Předlohou se nyní budou zabývat ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu. Vzhledem k tomu, že jde o změnu ústavy, byla by pro její schválení nutná nejméně třípětinová většina jak ve sněmovně, tak v Senátu.

Video Okamura: Zástupci stran se shodli, že by mělo být obecné referendum závazné
video

Okamura: Zástupci stran se shodli, že by mělo být obecné referendum závazné