Lyžař srazil chlapce a nechal ho bez pomoci. Dodržujte desatero, varuje horská služba

Policie pátrá po lyžaři, který se v úterý srazil s dvanáctiletým chlapcem na sjezdovce v krkonošské Rokytnici nad Jizerou. Zraněnému dítěti nepomohl a ani mu nepřivolal pomoc. Chlapec utrpěl středně těžké poranění na noze. Případy podobné bezohlednosti na českých horách nejsou ojedinělé. Chování na sjezdovkách přitom upravuje desatero pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS), k jejichž dodržování či porušení se přihlíží i při případném soudním sporu.

Video Události
video

Případy podobné bezohlednosti na českých horách nejsou ojedinělé

Nehoda se stala v úterý dopoledne v horní části modré sjezdovky v lyžařském areálu Horní domky. Mladíka měl zezadu srazit vzrostlý muž: „Viníkem té srážky měl být muž ve věku kolem 50, 60 let, výška kolem 180 centimetrů a hmotnost zhruba 90 kilogramů,“ popisuje policista Josef Šelep. Muž je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti. 

Zraněného hocha musel do Fakultní nemocnice v Hradci Králové transportovat vrtulník. Neznámý muž po srážce chlapci nepomohl a ujel. „V této souvislosti vyzýváme případné svědky události, aby nám pomohli s vypátráním lyžaře, který se o chlapcův zdravotní stav bezprostředně po jejich srážce nijak nezajímal,“ vyzvala mluvčí policie Ivana Baláková.

Informace ke kolizi lyžařů mohou svědci volat na bezplatnou tísňovou linku policie 158 nebo je sdělit osobně policistům na kterékoliv služebně.

Od nehody ujel i běžkař

Případ z Rokytnice nad Jizerou není na českých horách ojedinělý a riziko nehrozí pouze na sjezdovce. Policie stále pátrá po neznámém běžkaři, který na konci ledna srazil čtrnáctiletého chlapce nedaleko Bedřichova v Jizerských horách. Muž po střetu na lyžařské magistrále odjel, aniž by se zajímal o zdravotní stav zraněného chlapce.

„Policisté již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti,“ informovala mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Chování na lyžích upravuje desatero

Před bezohledností a nedbalostí lyžařů varuje policie i horská služba, která v loňské zimní sezoně evidovala více než sedm tisíc zásahů; za dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách přitom mohou právě srážky.

Chování na sjezdovkách upravuje desatero pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS), která shrnují doporučení, jak by se lyžaři měli chovat. Podle Lukáše Zeleného ze spotřebitelské organizace dTest se k pravidlům přihlíží zejména při případném soudním sporu.

Pravidla kombinují užívání zdravého rozumu, principy bezpečnosti a slušnosti. „Je to podobné, jako kdybyste byl na silnici, musíte dodržovat nějakou rychlost, jet přiměřeně svým vlastním silám, musíte koukat na ostatní, abyste někoho nesrazil, je-li někdo před vámi, musíte se mu vyhnout, nemůžete dělat unáhlené odbočky,“ vysvětluje Zelený.