Co dělat po smrti blízkého? Češi často tápou. Pomoc teď nabízí příručka

V Česku přibývá služeb, které pomáhají lidem, co přišli o blízkého. Právě pozůstalí často potřebují nejen podporu psychologa, ale taky radu, jak vyřídit pohřeb nebo co je potřeba nahlásit úřadům.

Video Události
video

Události: Pozůstalí jsou bezradní, pomáhá jim sdružení i příručka

Že akutní pomoc na místě často nestačí, vědí i interventi záchranných služeb. Středočeští proto připravili brožuru pro blízké zemřelého, kterou vozí v sanitkách. Často se jim totiž stávalo, že lidé v prvotním šoku nebyli schopni vstřebat informace.

„Když jste ve stresu, nevnímáte, co vám říkají, nebo vnímáte jen omezeně. Takže si to potom ti dotyční nepamatovali,“ vysvětluje motivaci pro sestavení příručky koordinátorka psychosociální intervenční služby ZZS Středočeského kraje Jiřina Fousková.

V brožurce zjistí lidé třeba to, kam se obrátit o pomoc, na co mají nárok i co je potřeba zařídit. Zájem o ni projevily i záchranné služby z jiných krajů, které si ji upraví pro svoje potřeby.

 

Pomoc nabízí v regionu i sdružení Plzeňská zastávka, které poskytuje útěchu, radu a spolupracuje i s policií, která pozůstalým předává potřebné kontakty. Sdružení založila Mirka Šimková, která sama před osmi lety ovdověla.

„Tenkrát mi hrozně pomohla moje kamarádka Lucka, která byla sama vdova, v té době asi rok a půl. Všude se mnou chodila, šla se mnou třeba i na pohřební službu. Věděla, jak se cítím, čím jsem si prošla,“ říká Šimková.

Sama se později rozhodla, že v podobných situacích bude pomáhat dalším lidem. „Důležitá je podpora, někdy až s prvky krizové intervence. A taky intervence, jak vyřídit pohřeb, na co má pozůstalý nárok, kam dojít, co se platí,“ vysvětluje další členka Plzeňské zastávky Monika Jelínková.

Podle Šimkové je po ztrátě blízkého klíčová právě pomoc okolí. „Když vám někdo zemře, tak se vás lidé bojí. Sousedi se vám vyhýbají, protože nevědí, jak mají reagovat. Nemyslí to špatně, ale člověk se najednou cítí sám,“ dodává Šimková.