Zásah policie proti blokádě na Šumavě byl oprávněný, rozhodl soud

Zásah policie proti blokádě ekologických aktivistů při kůrovcové kalamitě na Šumavě byl oprávněný. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni. Zamítl totiž žalobu jednoho z aktivistů. Případem se soud zabýval už počtvrté. Ekologičtí aktivisté blokovali těžbu dřeva na Šumavě při kůrovcové kalamitě v roce 2011. Proti blokádě, která trvala několik dní, zasahovala policie. Jeden z ekologů potom podal žalobu proti rozpuštění tohoto shromáždění. Teď se může obrátit ještě na Ústavní soud.

Blokáda na Šumavě v roce 2011
Zdroj: ČTK Autor: David Veis

Plzeňský soud o zamítnutí žaloby rozhodl na konci ledna. „Došlo k zamítnutí správní žaloby. V podstatě nebyla jiná možnost, soudce se musel řídit závaznými pokyny Nejvyššího správního soudu. Žalobce už nemá možnost podání kasační stížnosti. Může se ale obrátit se stížností na Ústavní soud,“ řekl ČT mluvčí Krajského soudu v Plzni David Ungr.

Nejvyšší správní soud v říjnu 2017 vyhověl kasační stížnosti policie. Ta se tímto způsobem bránila, že by zasahovala proti aktivistům neoprávněně.

Rozhodnutí vrátit žalobu zpět k projednání tehdy zdůvodnila mluvčí Nejvyššího správního soudu Jana Humplíková: „Krajský soud v Plzni nakládal s původní žalobou jako s žalobou na ochranu proti nezákonnému zásahu (na rozdíl od předchozího rozhodování o rozpuštění shromáždění).“ S takovým postupem ale NSS nesouhlasil, a proto chtěl po krajském soudu nové rozhodnutí. Ten tak případ řešil už počtvrté.

Aktivisté bránili neoprávněnému kácení, tvrdil soud před dvěma lety

Krajský soud v Plzni se k případu vracel opakovaně. Ještě v březnu 2016 místopředseda správního úseku soudu Alexandr Krysl tvrdil, že zásah policie byl neoprávněný. „Důkladným prošetřením jsme došli k závěru, že výzva policistů by byla oprávněná pouze, pokud by byla oprávněná i těžba,“ sdělil tehdy Krysl České televizi.

Soud podle něho tehdy prokázal, že policisté neměli na místě proti aktivistům zasahovat, protože nešlo o oprávněnou těžbu. Nejvyšší správní soud ale vloni v říjnu verdikt zrušil.