Soud potvrdil 11letý trest pro bývalého exekutora Višvádera

Vrchní soud potvrdil 11letý trest vězení pro bývalého exekutora Jozefa Višvádera za zpronevěru více než 113 milionů. Středeční verdikt už je pravomocný. Soud potvrdil verdikt v případu, kdy Višváder připravil celkem 44 lidí o víc než 30 milionů korun. O peníze většinou přišli tak, že exekutor vymohl dlužnou částku, ale peníze už jim na účet neposlal. Naopak je použil pro vlastní potřebu. 11letý trest ale zahrnuje také předchozí skutky, kterých se měl bývalý exekutor dopustit. 

Případ se týkal období mezi roky 2005 a 2012, kdy Višváder působil v čele Exekutorského úřadu Praha-západ. Soud vyčíslil škodu zhruba na polovinu oproti podané obžalobě. Bývalý exekutor ale dostal souhrnný trest.

Soudy už ho v minulosti potrestaly 8,5 roky vězení, jelikož převedl cizí peníze v letech 2011 a 2012 z depozitního účtu exekutorského úřadu na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Peníze rovněž použil pro osobní potřebu a k úhradě vlastních obchodních aktivit a především dluhů. 

Jedenáctileté vězení zahrnuje i trest, který soud Višváderovi uložil za zpronevěru takzvané jistoty, kterou u něj složil dlužník z exekučního řízení, stavební firma Geosan Group. Ačkoliv si byl vědom toho, že jde o cizí peníze, převedl 80 milionů korun na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Také tyto peníze použil pro osobní potřebu a k úhradě vlastních obchodních aktivit a především dluhů.

Višváder se k většině skutků přiznal, nesouhlasí pouze s částmi obžaloby. Ve vězení zatím strávil asi šest let, ještě předtím si totiž odpykával tříletý trest za podvod. „Trest 11 let považuji za přiměřený a spravedlivý,“ řekl ve středu soudu.

Právě kvůli předchozímu tříletému trestu za podvod navrhovala exekutorská komora Višváderovo odvolání z funkce. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale muže z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder spáchal trestný čin v době, kdy ještě nebyl exekutorem. V dalším období však vypukly kauzy, které se týkaly zpronevěry.

Višvádera zadrželi na rumunsko-ukrajinské hranici

Na Višvádera byl v minulosti vydán evropský zatykač. V březnu 2012 ho zadrželi rumunští policisté při jeho pokusu o přechod hranice s Ukrajinou. Soudům později tvrdil, že neutíkal, ale jel si do ukrajinské banky vyřídit úvěr, díky kterému prý hodlal osmdesátimilionovou jistotu vrátit zpět na účet exekutorského úřadu. 

Višváderova kauza se promítla i do legislativy. Od ledna 2013 exekuční řád nově stanovil, že soudní exekutor musí vést vymožené prostředky odděleně od vlastních prostředků, a to na zvláštním účtu úschov. Toto opatření má zabránit smíšení exekutorových vlastních prostředků a peněz, které náležejí věřiteli či dlužníkovi.