Zaměstnanec policie vydíral stavební firmu, GIBS ho zadržela i s úplatkem

Zaměstnanec ústecké policie, který měl vykonávat stavební dozor, podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vydíral zástupce stavební firmy. Ta pracovala na zakázce v budově policie v Mostě. Inspekce ho zadržela na čerpací stanici přímo při nastraženém převzetí úplatku.

Čtyřiatřicetiletý muž čelí obvinění za vydírání a přijetí úplatku, hrozí mu až pět let vězení. Za policii vykonával stavební dozor, přičemž podle GIBS od loňského podzimu do konce letošního ledna opakovaně žádal úplatek od stavební firmy, která pracovala na zakázce za 1,5 milionu v budově policie v Mostě.

GIBS ho zadržela v pátek. „V rámci předstíraného převodu si muž převzal finanční hotovost jako úplatek. Zástupce stavební společnosti mu označené peníze předal na jedné z čerpacích stanic v Ústí nad Labem, kde byl muž také okamžitě zadržen,“ řekl mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Muž si podle GIBS řekl opakovaně o sumy do dvaceti tisíc korun. „Z provedených důkazů je zřejmé, že občanský zaměstnanec si nejméně ve čtyřech případech řekl jednateli stavební společnosti o finanční hotovost pro svou osobní potřebu, přičemž úplatek vyžadoval pod pohrůžkou nepřevzetí stavby a hrozbou rostoucího penále za zpoždění dodání, které dosahovalo statisíců korun,“ doplnil Mitáček.

„Zároveň zástupci firmy vyhrožoval, že v případě nezaplacení nebudou jako firma v budoucnu vybráni do žádné nové stavební zakázky pro policii,“ dodal Mitáček.

Podle policejní mluvčí Jany Slámové na muže, který pracuje na krajském policejním ředitelství, upozornila GIBS přímo policie. „V co nejkratším termínu po seznámení se se spisovým materiálem rozhodne krajský ředitel v souladu se zákoníkem práce o dalším setrvání tohoto zaměstnance v pracovním poměru,“ řekla Slámová.