Podvody s vysokozdvižnými vozíky. Za fiktivní obchody hrozí obžaloba 7 lidem

Kriminalisté navrhli obžalovat sedm lidí z daňových úniků se škodou přesahující 172 milionů korun. Pět mužů a dvě ženy jsou podezřelí, že se podíleli na fiktivních obchodech s vysokozdvižnými vozíky. Využívali v nich podle policie renomované tuzemské korporace. Na policejním webu to uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

„Všechny obviněné osoby ve věku od 40 do 67 let jsou stíhány na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným trest odnětí svobody od pěti do deseti let,“ uvedl mluvčí.

Spisový materiál byl s návrhem na podání obžaloby ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby předán na Městské státní zastupitelství v Praze.

Hlavní organizátor vytvořil podle policie uzavřený řetězec obchodních společností, které od finančních úřadů zejména v Praze uplatňovaly odpočty daně z přidané hodnoty. Daňová trestná činnost spadá do období minimálně od roku 2012 do konce roku 2015.

Jako prostředníci mezi dodavatelem a přepravcem na jedné straně a zahraničním odběratelem na druhé vystupovaly v řetězci renomované tuzemské korporace, které ale s hlavním organizátorem nebyly propojeny.

Krycí název Balkán

Organizátor daňových úniků získal podle kriminalistů renomované firmy do svých obchodů proto, aby nevzbudil podezření finančních úřadů. „U obchodovaného fiktivního zboží se v případě renomovaných korporací jednalo o nestandardní komoditu, zcela vymykající se jejich dlouhodobě realizované ekonomické činnosti,“ uvedl Ibehej. Peníze i fiktivní zboží podle vyšetřovatelů proudily v opakujícím se koloběhu.

V případu s krycím názvem Balkán vydala Finanční správa zajišťovací příkazy za zhruba 99 milionů korun, na bankovních účtech bylo zajištěno asi 37 milionů. Zabavena byla auta a obstaveny nemovitosti v majetku právnických osob.