Černý trh se skipasy se nelíbí vlekařům, přeprodané permanentky blokují

Až stovky skipasů během sezony zablokují provozovatelé vleků kvůli tomu, že si je lidé během dne přeprodají. Někteří právníci ale takové chování majitelů areálů kritizují - opírají se i o stanovisko Nejvyššího soudu. Provozovatelé ovšem dál trvají na svém.

Video Události ČT: Černý trh se skipasy se nelíbí vlekařům, permanentky blokují
video

Události ČT: Černý trh se skipasy se nelíbí vlekařům, permanentky blokují

Zdroj: ČT24

Kšeftování se skipasy se nelíbí provozovatelům areálů. Přicházejí tak o tržby. „Pokud si ho člověk vezme na celý den a pak někomu prodá na parkovišti, tak nás vlastně okrádá,“ nelíbí se jednateli Skiareálu Plešivec Petru Voráčkovi.

Provozovatelé se proto snaží přeprodávání permanentek čelit. Počítače a kamery průběžně hlídají fotografie těch, kteří s kartou jezdí. Pokud se podoba změní, obsluha to pozná a skipas může nechat zablokovat. 

Lyžařské areály proti přeprodávání argumentují i náklady na platy zaměstnanců, údržbu lanovek a výrobu sněhu. Třeba jeden z největších lyžařských areálů na Klínovci ročně zablokuje desítky přeprodaných skipasů.

Podle nezávislého právníka by ale takový postup u soudu areály nemusely obhájit. „Je to v podstatě právo využívat vlek od 9 do 16 hodin a je úplně jedno, která osoba to bude,“ uvedl  karlovarský advokát Libor Čihák.

Podle něj držitelé skipasů mají na prodej právo. „Z hlediska právního nic neporušuje, pokud lyžař skončí třeba v jednu hodinu a skipas na další tři hodiny prodá dál,“ tvrdí Čihák.

„S tím nesouhlasíme. Skipasy u nás nelze přenášet na jinou osobu,“ sdělila mluvčí Skiareálu Klínovec Hana Hoffmannová.

Podle organizace dTest se Nejvyšší soud v roce 2006 v podobném případě z Krkonoš přiklonil na stranu muže, který částečně použité skipasy dál prodal.

Jde o porušení obchodních podmínek, brání se skiareály

Případy, se kterými se setkala obchodní inspekce v Krušných horách, dopadly jinak. Většina areálů tady při nákupu skipasů lyžaře upozorňuje, že s nimi nesmí dál obchodovat.

„Jde o porušení obchodních podmínek a není nárok na to, aby lyžař byl puštěn pod jiným jménem a pod jinou identitou,“ řekl Jan Řezáč, ředitel České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Podle právníků záleží na konkrétním případě. Areály mají totiž různé obchodní podmínky, liší se i jejich provozní řády. A ty by soud v případě žaloby musel přezkoumat.