Většina středisek láká lyžaře na dobré podmínky, navíc má přijít ochlazení

Školáci mají v pátek pololetní prázdniny, po víkendu pak začíná první etapa jarních prázdnin. Tisíce lidí proto vyráží na hory, kde navzdory vyšším teplotám panují většinou dobré podmínky pro lyžování. V příštích dnech se navíc očekává ochlazení a teploty pod bodem mrazu.

Lyžování na Vysočině
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Teploty se v pátek ráno drží nejčastěji kolem nuly, nejchladněji je v Krkonoších, kde teplota klesá i šest stupňů pod bod mrazu. Obloha bude během pátku oblačná až zatažená, ale v Čechách od severozápadu budou mraky ubývat a místy se ukáže polojasno.

Sněhové přeháňky budou v pátek jen výjimečné, v nížinách může pršet nebo padat déšť se sněhem. O víkendu mají teploty klesat pod bod mrazu, od začátku příštího týdne pak mohou přijít celodenní mrazy. V příštích dnech proto na horách připadne další sníh, nebude se však jednat o vydatné sněžení, uvedla meteoroložka ČT Zuzana Krejčová.

Většina středisek je v plném provozu

I přes oblevu z posledních dní nabízejí česká horská střediska stále upravené sjezdovky s dostatkem sněhu. Počasí ale zatím na sjezdovky mnoho zájemců nelákalo. Hůř jsou na tom především níže položené skiareály. Jejich provozovatelé proto s nadějí vyhlížejí ohlášené víkendové ochlazení.

Výborné podmínky pro milovníky zimních sportů panují na východě Čech. Na sjezdovkách v hlavních krkonošských střediscích leží zhruba od 50 do 100 centimetrů sněhu. „Nadále nabízíme okolo 43 kilometrů sjezdovek, všechny hlavní sjezdovky mají asi 80 centimetrů sněhu. Na víkend bude upraveno kolem 80 kilometrů běžeckých tratí,“ řekl ředitel SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou Petr Hynek.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn je otevřeno asi 24 kilometrů sjezdových tratí s 50 až 80 centimetry sněhu. Všechny lanovky a vleky jsou ve Špindlerově Mlýně v provozu.

Video Studio 6
video

Sněhové podmínky v Orlických horách

Sněhové podmínky v Orlických horách

Sněhové podmínky na Šumavě

Lyžaři mohou vyrazit také do Orlických hor. V Říčkách v Orlických horách leží na upravených sjezdových tratích až 120 centimetrů sněhu, v provozu jsou všechny vleky i doprovodné služby.

„Po dvou týdnech se objevila souvislejší pokrývka nového přírodního sněhu. Do rána připadly dva centimetry,“ uvedl ředitel Skicentra Říčky Jan Duffek. V areálu Deštné v Orlických horách je na sjezdovkách asi 60 centimetrů sněhu a otevřeny jsou všechny sjezdové tratě kromě Zákoutí.

Dobré podmínky nabízejí i všechny větší skiareály v západní části Krkonoš a Jizerských horách. Sněhu je dostatek, na sjezdovkách je od 20 do 110 centimetrů. Už ve čtvrtek sněžilo například v Harrachově, kde je v provozu celý areál s více než sedmi kilometry tratí a na sjezdovkách leží od 50 do 70 centimetrů mokrého sněhu.

Obdobné podmínky jsou i na Ještědu, kde na sjezdovkách leží kolem půl metru sněhu. V sobotu bude možné si na Ještědu zdarma půjčit a vyzkoušet nejnovější snowboardové vybavení.

Desítky kilometrů upravených tras mají v Krkonoších a Jizerských horách i běžkaři. Některá místa jsou ale kvůli nedostatku sněhu problematická, lyže se musí přenášet například na Krásné Máří v Jizerských horách.

V Krušných horách jsou v provozu skiareály v Klínech na Mostecku, na Božím Daru nebo na Klínovci. Naopak střediska na Bouřňáku nebo v Horním Podluží jsou mimo provoz a nedostatek nového sněhu sužuje také skiareál na Bublavě. Nový sníh někde chybí i v běžeckých stopách, které jsou místy podmáčené. Sněhu ale bude podle meteorologů v příštích dnech přibývat.

Teplému počasí posledních dní úspěšně čelí velká lyžařská střediska na Šumavě. V okolí Železné Rudy jsou v provozu všechny větší areály, do terénu mohou na upravených trasách vyjet i běžkaři. Kromě Železné Rudy se na Šumavě lyžuje také v Kašperských Horách, naopak sjezdovka v Přimdě naTachovsku v Českém lese provoz kvůli tání přerušila. 

S ČT Sport na vrchol

Skiareál Lipno připravil závody pro veřejnost. Jde oseriál České televize S ČT Sport na vrchol. „Akce má každoročně obrovský úspěch a je vidět, že soutěžení lyžaři milují. I proto jsme letos pro hosty Skiareálu Lipno připravili měřený slalom na sjezdovce K Yettimu, kde mohli od začátku sezony trénovat. Třeba to někomu z účastníků o víkendu pomůže v postupu do finále. Ostatně letošní závod se pojede právě na svahu, na kterém stavíme měřený slalom,“ řekl ředitel Skiareálu Lipno Petr Dušek. 

Poměrně nepříznivá je pro milovníky zimních sportů situace ve středních Čechách. Kvůli oblevě jsou v provozu jenom dva areály: Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku a Chotouň u Prahy. Na svazích je kolem 40 centimetrů převážně umělého sněhu.

Dále na východ, na Vysočině, zůstává v provozu sedm lyžařských sjezdovek, větší část ve výše položeném Ždársku. Další skiareál Dalečín se tam chystá obnovit provoz o víkendu. Rekreační běžkaři mohou ve vyhrazených hodinách využívat sportovní tratě novoměstské Vysočina Areny.

Jeseníky hlásí až 130 centimetrů

Na dobré sněhové podmínky lákají návštěvníky Jeseníky. Jejich nejvyšší partie pokrývá až 130 centimetrů sněhu a v provozu jsou všechna zimní střediska. Na své si v Jesenících přijdou i vyznavači běžeckého lyžování. Například v okolí Ovčárny mohou vyrazit na tradiční běžkařské trasy mezi Červenohorským sedlem a Švýcárnou nebo se vydat směrem na Praděd.

Stále se lyžuje také v nižších polohách. V provozu jsou vleky například v Hlubočkách u Olomouce, kde sjezdovky pokrývá 25 centimetrů sněhu. „Podmínky jsou stále dobré. Uvidíme jestli a kdy zase přimrzne,“ uvedli provozovatelé.

Lyžování v Jesenících
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Dobré podmínky pro lyžování slibují na víkend také beskydské areály na Frýdecko-Místecku. „Podmínky pro lyžaře se budou ještě zlepšovat. Má se vrátit zima, přijít studená fronta, takže pak budeme i přisněžovat. Ale zatím je lyžování dobré,“ uvedl Petr Mikeska ze skiareálu Opálená v Pstruží. Vlekaři očekávají, že budou moci zasněžovat sjezdovky technickým sněhem, nebo napadne přírodní sníh.

Navzdory oblevě se dá na lyže vyrazit i na jihu Moravy. Třeba v Němčičkách na Břeclavsku je stále zasněžena asi polovina svahu a v areálu chystají novinku v podobě monoski. Zalyžovat si tak budou moci i handicapované děti. „S monoski začínáme v pátek ve 14:00 a tento rok to pro všechny děti s tělesným postižením bude zdarma,“ uvedl Jaroslav Stávek z areálu.

Stále dobré podmínky pro lyžování nabízí také areál ve Filipově údolí na Hodonínsku a asi čtyřiceticentimetrová vrstva sněhu leží i na svahu v Olešnici na Blanensku.

Dostatek převážně technického sněhu hlásí i většina středisek ve Zlínském kraji. Průměrně 40 centimetrů sněhu je na sjezdovkách v areálech Kohútka, Pustevny a Karolinka na Vsetínsku. Naopak většina běžeckých tras v kraji je kvůli nedostatku přírodního sněhu nesjízdná.