Drahošův pás podpory a 49 remíz. Jak se volilo v jednotlivých obcích?

Volební vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách bylo velmi těsné. Získal přibližně 51,4 % hlasů, poražený Jiří Drahoš 48,6 % hlasů. Podívejte se na interaktivní mapu volebních výsledků dle jednotlivých obcí v Česku.

Obhájci prezidentského mandátu se podařilo uspět ve většině krajů. Přesvědčil voliče na Moravě i v jižních a západních Čechách. Drahošovi se podařilo stejně jako v prvním kole zvítězit v Praze, s nízkým náskokem zvítězil i ve středních Čechách, Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Z hlediska volební geografie je bezesporu zajímavý pás podpory Jiřího Drahoše, který se ze severovýchodních Čech táhne přes Prahu směrem k jižním Čechám. Jeho voliči se koncentrují také ve velkých a krajských městech. Drahoš zvítězil v Brně, Plzni či Zlíně. Jeho náskok byl však nízký. Protikandidát současné hlavy státu zvítězil ve 1552 obcích.

Miloš Zeman uhájil vítězství ve většině malých obcí, kde získal podporu už i v prvním kole. Z velkých měst získal většinu voličů Ostravy, Ústí nad Labem či Jihlavy. Celkově Zeman ovládl 4653 obcí.

Ve 49 obcích je výsledek mezi stávajícím prezidentem a jeho vyzyvatelem vyrovnaný. 

Mapu si lze ve větším rozlišení prohlédnout zde.