Komise finišují poslední přípravy, za pár hodin lidé rozhodnou, kdo bude prezident

Podruhé v historii si sami obyvatelé vyberou prezidenta. Vrcholí přípravy úřadů na páteční a sobotní hlasování. Právo vyjádřit svou vůli má přes osm milionů lidí.

Volební místnost
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Dospiva

Na druhé kolo se ve čtvrtek po celé republice znovu připravovalo skoro patnáct tisíc volebních komisí. „Z hlediska ministerstva vnitra je veškerá logistika pro to, aby v pátek ve 14 hodin mohly začít volby, připravena, nezaznamenali jsem žádné problémy,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy Petr Mlsna.

Volit budou na horách i po cestě z nich

Třeba v Peci pod Sněžkou to tak na začátku víkendu nebude žít jen lyžováním. Kromě skipasů budou v nadcházejících dvou dnech v permanenci i stovky voličských průkazů. Jen v prvním kole jich tu lidé využili přes osm set, v druhém by s nimi mohlo volit ještě víc lidí. Podle tajemníka městského úřadu v Peci pod Sněžkou Michala Bergera jsou místní voliči ze sedmdesáti procent turisté, tedy i lyžaři, a lidé, kteří v Peci žijí, a trvalé bydliště mají jinde.

Na velký zájem přespolních volit se chystali i na úplně opačném konci republiky. V termínu voleb se totiž řada lidí vrací z dovolené strávené v Alpách, v Dolním Dvořišti si dopředu zjišťovali, kde je volební místnost, aby cestou domů stihli dát hlas jednomu z kandidátů „Volali anebo psali emaily a ujišťovali se o adrese obecního úřadu a jestli tady budeme až do konce volebních hodin,“ uvedla starostka Dolního Dvořiště Helena Panská /STAN/. Budou.

Odměny jsou symbolické

Moc peněz si za to ale členové volebních komisí neodnesou – za druhé kolo jen dvě stě korun. Někteří starostové se kvůli výši odměny obrátili i na ministerstvo vnitra s pobídkou k navýšení.

„Odměna je velmi nízká,“ připouští ministerský náměstek Petr Mlsna. „V polovině února máme naplánováno jednání na ministerstvu financí a budeme vyjednávat to, aby se zvedly plošně odměny všem členům okrskových volebních komisí.“

V Chrastavě u Liberce nyní zhruba třiceti lidem v pěti okrskových komisích přidají z obecního. „Jako město vyplatíme něco přes 40 tisíc na odměnách za volby,“ potvrdil starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).

Členové komise stráví ve volebních místnostech zhruba 17 hodin. V přepočtu na hodinu ale získají odměnu jenom bezmála dvanáct korun. „Ta práce, ne že by byla nějaká náročná, ale časově náročná teda je,“ připustil člen okrskové volební komise v Chrastavě Zdeněk Šimek.

Náročná bude znovu i pro statistiky. Před pěti lety počítali hlasy z druhého kola prezidentských voleb déle, než v kole prvním, přestože kandidátů je méně. „Očekáváme, že konečné výsledky budou k dispozici v pozdních odpoledních, respektive večerních hodinách,“ uvedla mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová. Kdo bude jejich prezidentem by se tak Češi měli oficiálně dozvědět v sobotu zhruba v sedm večer.