Muži, které policie nutila sundat tibetskou vlajku, podali trestní oznámení

Kvůli několika incidentům, kdy policie nutila lidi sundávat tibetské vlajky při předloňské návštěvě čínského prezidenta, podali Ladislav Pelcl a Martin Maloš trestní oznámení na neznámého pachatele. Muži vlajky v březnu 2016 vyvěsili v oknech v práci. Policisté jim nařídili, aby je sejmuli. Soud policejní zákrok proti nim loni v prosinci označil za nezákonný.

Tibetská vlajka
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Pelcl a Maloš dříve pracovali v karlínské budově Diamond Point, která stojí vedle hotelu Hilton, kde byl loni při svém pobytu v Praze ubytován prezident Si Ťin-pching. Do oken kanceláře tehdy vylepili dva archy papíru ve formátu A3 s vytištěnými vlajkami Tibetu a Tchaj-wanu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou politikou v oblasti lidských práv.

Bezprostředně poté dorazili na místo dva policisté s tím, že Útvar rychlého nasazení vyhodnotil vyvěšení vlajek a pohyb lidí za okny jako riziko. Mužům také zakázali si zákrok nahrávat.

Podle soudu mohla ale policie muže pouze legitimovat

Podle pravomocného rozhodnutí soudu mohla ale policie muže pouze legitimovat. K příkazu, aby vlajky sejmuli, ani k zákazu nahrávání zákroku policisté právo neměli. Ministerstvo vnitra podalo podle mužů proti rozsudku kasační stížnost, to však na jeho právní moci nic nemění.

Podle mužů neměl soud možnost zabývat se motivem zásahu, nemohl se ani vyjádřit k podobným incidentům, například v budově FAMU. „Cítíme velkou společenskou potřebu pokusit se objasnit pozadí těchto událostí, jejichž důsledkem bylo omezení ústavně garantované svobody projevu ze strany policie,“ uvedli v úterý v tiskové zprávě.

„Při četnosti těchto zásahů pokládáme v podstatě za jisté, že k nim muselo dojít na základě pokynu, jehož vydání bylo ovšem nezákonné. Pokynu, který musel být vydán plošně, z nejvyšších míst, a dosti možná z Pražského hradu. Ne-li z Pražského hradu, pak zcela jistě v jeho zájmu coby hostitele čínské delegace,“ píše se dále v tiskové zprávě.

Oba muži také žádají od ministerstva vnitra a policejního prezidenta omluvu za nezákonný zásah. „Za adekvátní formu omluvy a nápravu způsobeného zásahu do svobody projevu bychom považovali vyvěšení tibetské vlajky na budovu ministerstva či policejního prezidia v rámci kampaně Vlajka pro Tibet dne 10. března 2018,“ uvedli Pelcl a Maloš.

Chtějí také, aby jim ministerstvo a policie sdělily, zda přijmou opatření, „aby se podobným selháním policie propříště předešlo“.