Zachraňovali jsme se navzájem, popsali cestující tragickou havárii autobusu. Zastávají se řidiče

Policisté v souvislosti s páteční nehodou linkového autobusu u Horoměřic, při níž zemřeli tři lidé a dalších 45 lidí bylo zraněno, už vyslechli desítky lidí. Vyšetřovatelé přesto žádají o pomoc i další svědky. Ani cestující si nejsou jistí, co se vlastně stalo. A chtějí pomoci rodině řidiče, který nehodu nepřežil.

Video Události ČT: Cestující chtějí pomoci rodině řidiče, který nepřežil
video

Události ČT: Cestující z autobusu chtějí pomoci rodině řidiče, který nepřežil

Většina z pětačtyřiceti zraněných už je v domácím ošetřování. V pražských nemocnicích po páteční nehodě linkového autobusu u Horoměřic nedaleko Prahy stále zůstává patnáct cestujících. V pondělí z motolské nemocnice lékaři propustili dvě děti, další čtyři jsou stále hospitalizované.

V nemocnici je i Věra Brzicová. Seděla ve druhé řadě za řidičem a museli ji vyprostit hasiči. Má zlomeninu bérce, otřes a modřiny. Co se přesně stalo, neví.

„Vždycky si v autobuse čtu, v tu chvíli přišla zvláštní rána, myslela jsem si, že autobusu praskla guma, protože to už se párkrát stalo, když jsme jeli autobusem. Pak ale přišel divný rámus, skřípění plechů, to byla hrozná chvilka. A pak jsem se probrala,“ uvedla Brzicová.

„Jsem ráda, že jsem naživu, protože jsem si myslela, že nemám ani nohy, nemohla jsem je vytáhnout. Byla jsem tam zapasovaná a sama a měla jsem strach, že už mi nikdo nepomůže,“ vypověděla žena, která pracuje jako staniční sestra na traumatologickém oddělení a stará se i o účastníky dopravních nehod. Za víc než třicet let nebyla Věra Brzicová jediný den v neschopnosti. Až teď – po nehodě autobusu.

Cestující si po nehodě pomáhali

Zpočátku byl podle Brzicové na místě nehody zmatek. Kromě policistů, hasičů a záchranářů si pomáhali i cestující navzájem.

„Začali jsme rozbíjet okýnka. Já jsem vytahovala jednu paní a přišel za mnou pán a říkal, vy ji neunesete, já ji vezmu,“ vypověděla i Julie Ondračková, studentka, která byla další z cestujících.

Ani ona si z průběhu nehody příliš nepamatuje. „Pan řidič začal prvně troubit a brzdit, pak přišel první náraz. To jsem si stihla zhruba uvědomit, co se děje, že jsme narazili, a pak přišel druhý náraz, do stromu,“ vypověděla Ondračková.

Někteří zranění kvůli zdravotnímu stavu zatím stále nemohou vypovídat. Vyšetřování bude ještě pokračovat několik měsíců.

Dopravce nabídl odškodnění, cestující chtějí pomoci rodině zemřelého řidiče

Příčiny nehody stále vyšetřuje policie. Podle gps z autobusu měl řidič v době nehody v úseku s povolenou rychlostí 90 kilometrů za hodinu na tachometru 77 kilometrů v hodině. Přestože nehodu pravděpodobně nezpůsobil, dopravce chce odškodnit všechny cestující.

„Jsou cestující, kterým se nic nestalo a kteří se přihlásili jen kvůli svědectví.  Ti odškodnění nechtějí, chtějí spíše pomoci panu řidiči a jeho rodině,“ uvedl generální ředitel společnosti Arriva Daniel Adamka.

Rekonstrukce průběhu horoměřické tragédie
Zdroj: ČT24

Podle prvotního šetření může za nehodu autobusu dvaadvacetiletá řidička osobního auta. Zatím z neznámých příčin vjela do protisměru a levou částí vozu se střetla s autobusem. Ten pak narazil do stromu. Žena, řidič autobusu a jeden cestující na místě zemřeli.

Nehoda u Horoměřic je nejtragičtější havárií autobusu, která se v Česku stala od září 2014. Tehdy zemřeli v autobusu, který havaroval u Plané nad Lužnicí na Táborsku, dva lidé.