O post předsedy ČSSD se bude ucházet i primátor Staněk. Chce spojit jednotlivé proudy ve straně

Poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk bude na únorovém mimořádném sjezdu kandidovat na předsedu ČSSD. Členy chce oslovit mimo jiné tím, že není spojený s žádným z proudů v sociální demokracii, takže je schopný nabídnout nadhled a tyto skupiny spojit. Strana by podle něj mohla za jasně specifikovaných podmínek jednat o vládě, aby mohla navázat na práci v kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Antonín Staněk
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Petřina

Nové vedení budou sociální demokraté volit na mimořádném sjezdu v únoru a jednapadesátiletý Staněk prý zatím získal tři nominace okresních organizací ČSSD. V příštích týdnech se chce ucházet i o podporu krajů. „Můžu potvrdit, že ty nominace beru vážně a o post předsedy ČSSD se na sjezdu ucházet budu,“ řekl.

Sociální demokracie má podle něj společnosti stále co říci, jen to musejí říkat srozumitelně důvěryhodní lidé, Stranu chce Staněk vyzývat k jednotě a komunikaci. „Nechci říct, že jsem nová tvář, ale nejsem úplně spojen s minulými dobami. Byť jsem už od roku 2015 členem předsednictva, tak jsem nebyl v nejužším vedení, nicméně znalost fungování ČSSD z pozice člena předsednictva mám,“ vysvětlil.

V sociální demokracii dlouhodobě existuje několik proudů, kritici Sobotkova vedení minulý týden oznámili vznik platformy Zachraňme ČSSD, která má podle nich zastavit propad strany. Staněk ovšem považuje za své pozitivum, že není součástí tohoto ani žádné z jiných frakcí. „Mohl bych nabídnout jakýsi nadhled a pokusit se tyto proudy nasměrovat, aby se slily do jedné řeky,“ soudí.

Úřadující místopředseda ČSSD Milan Chovanec ve středu zveřejnil, za jakých podmínek by byla ČSSD ochotna jednat o vládě. Vítěz voleb hnutí ANO by se mimo jiné musel vzdát některých resortů, garantovat proevropské směřování a v programu podporovat mladé rodiny. Členem vlády by také neměla být trestně stíhaná osoba. Podle Staňka by za splnění těchto podmínek bylo jednání možné. „Jsem přesvědčen, že vláda premiéra Sobotky byla úspěšná a je třeba na ty úspěchy navázat,“ uvedl.

Předsedou ČSSD se chce stát i Hamáček a Krejčík

O místo předsedy strany se začátkem tohoto týdne přihlásil také současný místopředseda ČSSD a sněmovny Jan Hamáček. Uvedl, že strana bojuje o přežití a on ji chce znovu postavit na nohy. „Nelze si nic nalhávat – sociální demokracie je ve špatné situaci. Dříve sebevědomá a silná strana si nyní sahá na samotné dno,“ sdělil v tiskové zprávě.

Frustraci a kritiku ze strany členů sociální demokracie prý vnímá. „Každý za současný stav neseme větší či menší díl viny. Nemá ale smysl se vracet neustále k tomu, co bylo, co se udělalo špatně, či dokonce někoho umlčovat nebo vylučovat,“ doplnil devětatřicetiletý politik s tím, že by chtěl dosáhnout zlepšení vnitrostranické komunikace se členskou základnou a také více oslovit mladé lidi.

Jan Hamáček
Zdroj: ČTK
Autor: Kamaryt Michal

Kandidaturu představil také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, který je v současnosti ředitelem Poštovní tiskárny cenin. Krejčík je místopředsedou místní organizace ČSSD v Unhošti. Na svém webu uvedl, že pokud bude zvolen do čela strany, chce udělat vše pro to, aby se sociální demokracie opět stala silnou, úspěšnou a moderní stranou.

Krejčík současně kritizoval stávající atmosféru ve straně, kde jsou „všichni proti všem“ a bojují o moc, a proto jsou sociální demokraté nedůvěryhodní, nečitelní a slabí. Hodnoty, na nichž ČSSD stojí, podle něj není nutné měnit. „Co se však musí změnit, jsme my sami. Musíme opět začít pozorně naslouchat a především porozumět našim lidem,“ napsal Krejčík mimo jiné v dopise stranickým kolegům.

Miroslav Krejčík
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

O kandidatuře na šéfa ČSSD uvažoval i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, uvedl to v listopadu minulého roku. Svou kandidaturu ale zatím neoznámil. Proti případné kandidatuře  jsou ovšem současné stanovy sociální demokracie. Běhounek je totiž nestraník, podle stanov ale může na post předsedy a místopředsedů kandidovat jen ten, kdo je ve straně alespoň čtyři roky.

Kritici vedení prý svého kandidáta nemají, Sobotka zase nemá ambice vrátit se

Sociální demokracie, která byla nejsilnější stranou sněmovny v minulém volebním období, získala loni v říjnu pouze patnáct poslaneckých mandátů. Kritici současného vedení strany letos oznámili vznik zmínění platformy Zachraňme ČSSD, která má podle nich zastavit propad strany. Žádají mimo jiné přímou volbu předsedy. Podle bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ale platforma nemá vlastní kandidáty do vedení ČSSD. Vedení strany zatím na vznik platformy oficiálně nereagovalo.

Bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odešel z funkce již loni v červnu ještě před sněmovními volbami kvůli klesajícím volebním preferencím strany. Vedení strany se dočasně ujal statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec, volebním lídrem byl další místopředseda Lubomír Zaorálek. Sobotka později oznámil, že nemá ambici vrátit se do vedení ČSSD.