Den volna k dobru. Letos se státní svátek kryje s víkendem jen dvakrát, radost mají hoteliéři

K zajímavostem roku 2018 může patřit, že překrýváním s víkendem přijdou lidé v Česku pouze o dva volné dny státních svátků. V minulém roce to byly dny tři, stejně tak v 2019 už na víkend připadají opět svátky tři. Kromě času na odpočinek s sebou volno nese také ekonomické dopady na výrobce i prodejce.

Video Události
video

Události: Jen dva ze třinácti svátků letos vycházejí na víkend

„Plánuje se každá hodina dělníka strávená na pracovišti, takže pro nás každá hodina ztráty znamená ztrátu výkonu,“ říká třeba Jan Tušl z představenstva firmy Vekra Okna. Zkrácený týden je tedy na výrobě znát.

Svátky se někdy musejí nahrazovat víkendovou prací. Složitější situaci mají také obchodníci, protože týdenní plány se svátky nepočítají.

Zastavení výroby má dopad na celkovou českou ekonomiku. „Pokud to převedeme do řeči peněz, tak zhruba jeden den, kdy se nepracuje, stojí ekonomiku 12,5 miliardy korun,“ tvrdí ekonom Radomír Jáč.

Více volna ovšem vítají třeba hoteliéři. Například letošní Velikonoce mohou přinést některým školákům až pětidenní prázdniny. „Lámou se letos na přelomu března a dubna, kdy už není jistota sněhu, takže klientela to začne objednávat tak měsíc dopředu,“ říká manažerka jednoho z beskydských hotelů Barbora Liďáková.