Čtvrt milionu lidí má propadlý řidičský průkaz. Polovina z nich jsou senioři

Více než třetina řidičů, kterým loni skončila platnost řidičského průkazu, si nepožádala o jeho výměnu. České televizi to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Celkem si řidičské průkazy mělo loni vyměnit 800 tisíc řidičů, udělalo to ale pouze 529 tisíc z nich. 

Na 270 tisíc řidičů má podle Neřolda průkaz neplatný. „Téměř polovina z nich je ve věkové skupině 61+ . Je tedy možné, že někteří z těchto řidičů si už nechtěli řidičský průkaz obnovit,“ uvedl. Nejvíce motoristů s propadlým průkazem je z Prahy, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. 

V roce 2007 úřady vydaly rekordní 1 146 518 řidičských průkazů. Loni jim po deseti letech skončila platnost. Tomu, kdo řídí s propadlým průkazem, hrozí pokuta na místě do dvou tisíc korun, v případě správního řízení mezi 1500 a 2500 korunami.

Zažádat si o bezplatnou výměnu průkazu jde s tříměsíčním předstihem nebo i zpětně. Vydání nového řidičáku trvá do dvaceti dnů. Řidiči si případně mohou připlatit 500 korun za vydání expresního průkazu, který dostanou do pěti dnů.