Ceny benzinu a nafty stagnují, nejdražší palivo je v Praze a na Vysočině

Ceny pohonných hmot v Česku víceméně stagnují. Benzin Natural 95 za uplynulý týden zdražil v průměru o dva haléře na 30,64 koruny za litr, nafta o haléř zlevnila na 29,74 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Video Ceny benzinu a nafty stagnují
video

Ceny benzinu a nafty stagnují

Nejdražší pohonné hmoty v Česku zůstávají na Vysočině. Řidiči tam za litr benzinu zaplatí průměrně 31,35 Kč. Nad 31 korun za litr vyjde Natural 95 už jen v hlavním městě, v ostatních regionech republiky je pod 31 korun na litr paliva. Nafta je na Vysočině v průměru za 30,50 koruny za litr, na druhém místě je Praha s cenou 30,14 koruny na litr.

Nejlevnější je naopak benzin v Ústeckém kraji. Za litr naturalu tam motoristé zaplatí v průměru 30,25 koruny. Za naftu dají řidiči nejméně v Jihočeském kraji, a to v průměru 29,34 koruny za litr paliva. Jen o haléř dražší je v Moravskoslezském kraji.

Po letních prázdninách začaly pohonné hmoty v Česku zdražovat. Koncem prázdnin řidiči tankovali nejprodávanější benzin Natural 95 za 29,60 koruny za litr a koncem září za 30,20 koruny za litr. Na této úrovni se cena udržela téměř celý říjen a od začátku listopadu znovu stoupala. V uplynulých týdnech ceny paliv stagnují, případně mírně klesají.

Vývoj v sousedních zemích byl rozdílný. V Polsku od minulého týdne pohonné hmoty mírně zlevnily, litr benzinu tam lze pořídit v přepočtu za průměrných 27,36 korun a litr nafty za 26,74 koruny. V Německu naopak pohonné hmoty zdražily. Benzin tam stojí v přepočtu průměrně 35,70 koruny a nafta 31,62 koruny za litr.

Ropa roste, dolar klesá, díky tomu se ceny drží

„Silný růst ceny ropy na světových trzích byl kompenzován poklesem hodnoty dolaru a posilováním kurzu koruny,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček s tím, že v příštím týdnu budou ceny pohonných hmot v Česku opět stagnovat nebo mírně růst.

Průměrné ceny pohonných hmot v krajích ČR k 3. lednu
Zdroj: CCS

„Trh s ropou zažívá politické otřesy. V Íránu probíhají protesty proti tamnímu režimu, což skokově navýšilo cenu ropy v dolarovém vyjádření. Toto riziko bude přetrvávat i v dalších dnech a v případě eskalace násilí může docházet k dalšímu navyšování ceny,“ dodal.

Ceny ropy na světových trzích dosáhly ve středu nejvyšších hodnot od poloviny roku 2015. Cena severomořské ropy Brent stoupla na 67,60 dolaru za barel, americké lehké ropy WTI pak na 61,45 dolaru za barel.