Nejvyšší správní soud podnět Holovské odmítl z formálních důvodů. Zároveň ale zkritizoval ministerstvo vnitra za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu.
Kdyby neexistovaly žádné limity pro podpisy, mohli by zákonodárci v překrývajících se skupinách vyslat do boje o Hrad obrovské množství kandidátů.
Kdy bude Ústavní soud stížnost řešit, zatím není zřejmé. „Bude se jí zabývat celé plénum a soudci jsou si dobře vědomi termínu prezidentských voleb,“ uvedl vedoucí analytického odboru Ústavního soudu Lubomír Majerčík.
Podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8 Holovská, která sama chtěla kandidovat a vnitro ji nezaregistrovalo kvůli nesplněným podmínkám, se u soudu domáhala zrušení registrace Hanniga, Hilšera, Hynka, Kulhánka a Topolánka.
Důvodem odmítnutí podnětu Holovské volebním senátem NSS je to, že se sama nedomáhala u soudu vlastní registrace pro prezidentskou volbu – pouze zpochybnila pětici jiných uchazečů.
Petr Hannig, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek tak zůstávají řádně zaregistrovaní, přestože někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich. Nikdo z těch, kdo k tomu měli pravomoc, totiž registraci kandidátů řádně a včas nenapadl.
První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Pokud nikdo nezíská nadpoloviční většinu v prvním kole, druhé kolo se bude konat 26. a 27. ledna. O hlasy voličů usiluje devět kandidátů.
Občanské podpisy nasbírali fyzikální chemik Jiří Drahoš, spisovatel a textař Michal Horáček a prezident Miloš Zeman. S podporou senátorů jdou do voleb diplomat Pavel Fischer, lékař a pedagog Marek Hilšer a expremiér a nyní manažer Mirek Topolánek.
Poslanecké podpisy mají producent Hannig (Rozumní), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Hynek (Realisté) a bývalý šéf Škody Auto a nyní podnikatel Kulhánek (ODA).