Zemanův projev chválí Babiš i Okamura. Reakce zprava jsou chladné

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana bylo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pozitivní a přátelské. Podle Tomia Okamury (SPD) zase odrážel projev hlavy státu priority hnutí Svoboda a přímá demokracie. Pozitivně ho vnímá i předseda komunistů Vojtěch Filip. Prezidenta naopak kritizují zástupci lidovců, TOP 09 nebo hnutí STAN, rezervovaně se vyjádřili i zástupci ODS či Pirátů. 

Video Události ČT: Miloš Zeman a jeho Vánoční poselství prezidenta
video

Události ČT: Miloš Zeman a jeho Vánoční poselství prezidenta

Zdroj: ČT24

„Já myslím, že projev pana prezidenta byl pozitivní, byl přátelský a konstruktivní. Zopakoval své známé ekonomické a politické názory, názory na Evropskou unii a naší roli v ní a myslím si, že byl povzbudivý. Má pravdu, že máme být hrdí a pyšní na naši zemi,“ komentoval vánoční poselství premiér Andrej Babiš (ANO).

„Vánoční poselství prezidenta republiky bylo ve znamení důvěry ve vlastní síly a schopnosti českého národa, lidí práce a výzvy k dalšímu zlepšování situace. Prezident Miloš Zeman také poukázal na některé přetrvávající nedostatky, jako malý podíl veřejných investic či vysoký podíl státní byrokracie, které omezují naše příští možnosti,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip

„Projev pana prezidenta se nesl v lehce optimistickém duchu a k mému příjemnému překvapení také v duchu priorit SPD,“ komentoval vánoční poselství předseda SPD Tomio Okamura. Zmínil valorizaci důchodů o pevnou částku, odmítání uprchlíků nebo Zemanova slova o tom, že politici se dají vyměnit. Co se týče jednání o vládě, SPD je ochotna jednat výměnou za prosazení svých priorit. „Míč je teď na druhé straně,“ zdůraznil. 

Místopředsedovi ODS Martinu Kupkovi chyběla v projevu místo „banálních informací“ jakákoliv odvážnější vize a výhrady má i k Zemanovým slovům o sestavování vlády. „Poměrně rozsáhlá část toho projevu byla jen škodolibým pošťouchnutím člověka, který přispěl k tomu, že se žádná politická jednání o budoucí vládě nevedla a vést nemusela,“ komentoval projev Kupka.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil konstatoval, že prezident opět místo hodnot mluvil hlavně o běžném politickém provozu. Chybělo mu tam prohlášení o významu svobody a demokracie pro českou společnost. „A ani o Vánocích nevydržel nepodpořit Andreje Babiše,“ poznamenal Pospíšil na Zemanovu adresu. „Souhlasím s prezidentem, že Česká republika potřebuje méně úředníků a více peněz do investic, nejsem si ale jistý, zda taková sdělení patří do vánočního poselství hlavy státu,“ míní Pospíšil. 

Video Mimořádné pořady ČT24 - Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana
video

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana

Zdroj: ČT1

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek už tradičně na svatého Štěpána projev z Lán nesledoval. Exministr kultury Daniel Herman reagoval na Twitteru na Zemanova slova o tom, že politiky lze vyměnit, zatímco občany nikoliv. „Vyměňme v lednu Zemana, abychom se už za něj nemuseli stydět,“ uvedl Herman. „Nejsem si úplně jistý, zda do novoročního projevu patří hrození zaťatou pěstí,“ prohlásil šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Rekapitulace známých názorů pana prezidenta na stav země a politiky i předvolební projev. Vánoční poselství, stmelující nadhled jsme slyšeli už včera - od papeže Františka,“ poznamenal lídr STAN Petr Gazdík. 

„Jsem rád, že prezident ocenil růst mezd a důchodů. Bylo to i díky politice předchozí vlády, a ne všechny strany v koalici byly vždy pro,“ podotkl místopředseda sněmovny za ČSSD Jan Hamáček ve zjevné narážce na hnutí ANO. 

Šéf poslanců Pirátské strany Jakub Michálek na Facebooku ironicky napsal, že v poselství bylo všechno. „Ekonomická data, populární témata, útok na oponenty, prostě klasický Zeman. V tom vánočním poselství chyběla snad jediná věc… a to vánoční poselství.“

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana 38.00 KB