Dělnická strana dostala pokutu 15 tisíc. Nezveřejnila své financování na internetu

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) dostala pokutu 15 000 korun od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Důvodem bylo, že strana nezveřejnila informace o financování volební kampaně na internetových stránkách, které jsou k tomu určené. Na webu DSSS to uvedl její předseda Tomáš Vandas.

DSSS
Zdroj: ISIFA/MAFRA Autor: Martin Stolař

Podle předsedy DSSS Tomáše Vandase strana ale nic netají, protože má transparentní účet na svých webových stránkách. Důvodem pokuty byla prázdná tabulka na peněžité dary, které strana obdržela na transparentní volební účet v době volební kampaně, uvedl Vandas.

„Všechny finanční dary byly zaznamenány a jsou k dispozici k nahlédnutí na transparentním volebním účtu. Nebyly pouze převedeny do tabulky. Jde tedy o administrativní záležitost a ne cílené pochybení,“ dodal předseda strany.

Pokutu už dostalo hnutí ANO, Olomoucký kraj nebo karikatura expremiéra Bohuslava Sobotky

Úřad od září udělil několik pokut subjektům, které kandidovaly i které nekandidovaly ve volbách. Pohybovaly se v řádu desítek tisíc korun a byly například za nezveřejnění informací o financování, chyby ve volebních materiálech nebo za účast ve volební kampani bez předchozí registrace u úřadu.

Pokutu dostalo například hnutí ANO za neoznačení části výtisků knihy jeho předsedy Andreje Babiše nazvané O čem sním, když náhodou spím, ale i Olomoucký kraj za to, že dal prostor pro kampaň v krajském tisku.

Potrestána byla i Česká asociace satelitních operátorů za karikaturu tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Úřad udělil pokutu také v souvislosti s propagací filmu Selský rozum a knihy Žlutý baron, které jsou kritické vůči Babišovi a na kterých se podílel šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. Autoři filmu a knihy založili k usnadnění organizace propagačního turné spolek Svoboda projevu. Úřad v tom však spatřoval zapojení do předvolební kampaně.