Vláda ANO bez vyjednané podpory? Neobvyklé, míní Fiala. S hlasy ODS Babiš počítat nemůže

Širší vedení občanských demokratů se usneslo na tom, že strana nepodpoří menšinovou vládu hnutí ANO. Tu jmenuje prezident Miloš Zeman ve středu, do třiceti dní pak musí předstoupit před dolní komoru s žádostí o důvěru. Fakt, že zde kabinet dosud nemá jednoznačnou podporu, označil šéf ODS Petr Fiala za „neobvyklý postup“.

Petr Fiala
Zdroj: ČTK Autor: Kamaryt Michal

„Hnutí ANO sestavilo jednobarevnou vládu, aniž si vyjednávalo nějakou většinu v Poslanecké sněmovně. To je poměrně neobvyklý postup, tak vyčkejme těch dalších kroků,“ konstatoval po jednání stranického vedení Fiala a postup vítěze voleb, který nijak výrazně neusiloval o sestavení sněmovní koalice, označil za neobvyklý.

Odmítavý postoj k možné podpoře menšinového kabinetu vedeného šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem ale současně neznamená, že by občanští demokraté odmítali i schůzku, kterou ANO plánuje na počátek příštího týdne. „Jsme samozřejmě připraveni jednat a bavit se o programovém prohlášení vlády. Jsme zvědaví, co se tam objeví z věcí, které my můžeme považovat za dobré a rozumné pro Českou republiku,“ konstatoval Fiala.

Místopředseda ODS Martin Kupka v Událostech, komentářích doplnil, že ANO nikdy vážný zájem o koalici nemělo a od začátku směřovalo k modelu menšinové vlády. „Deset dnů po volbách naznačil pan prezident, že dá Andrej Babiš jmenování i bez toho, že by garantoval většinovou podporu v Poslanecké sněmovně a v byznysu, a tomu Andrej Babiš rozumí, platí, že když se není potřeba platit zbytečné náklady, tak se zbytečné náklady neplatí,“ konstatoval. „K pokusu o současnou vládu šel bez skutečného vyjednávání.“

Hnutí ANO naopak trvá na tom, že od občanských demokratů dostalo košem, a nic jiného než menšinová vláda mu nezbylo. „U ekonomického programu máme v osmdesáti procentech průnik, neustále odmítání nechápu,“ uvedl na adresu ODS poslanec za ANO Patrik Nacher a dodal: „Je to legitimní pokus situaci vyřešit v momentě, kdy padla možnost většinové vlády. Všechny politické strany se předhánějí v hledání opoziční superstar a toho, kdo bude nejautentičtější opozice místo toho, aby se snažily prosazovat svůj program ve vládě.“

Video Události, komentáře
video

Kupka: Babiš o koalici nejednal, menšinovou vládu chtěl

Kupka: Babiš o koalici nejednal, menšinovou vládu chtěl

Devadesátka ČT24: Očekávání od nového kabinetu

Fiala: Nebudeme konkurovat extremistům

Zasedání širšího vedení ODS se nicméně s velké části soustředilo na bilanci dosavadních politických výsledků – v čele se sněmovními volbami. V nich skončila na druhém místě (s velkým odstupem za ANO), v dolní parlamentní komoře má nyní pětadvacet poslanců a post místopředsedy sněmovny. V předchozím volebním období po debaklu ve volbách roku 2013 získala šestnáct křesel.

„Pozice druhé nejsilnější politické strany a nejsilnější strany v pravé části politického spektra je výsledek, který nás může upokojovat a na kterém hlavně můžeme stavět do budoucna,“ soudí Fiala. „Uspěli jsme právě tím, že jsme měli výrazně pravicový program, ale program, který pravicové voliče nerozděloval, ale spojoval. Byl srozumitelný a založený na konkrétních věcech, v tomto směru chceme pokračovat v komunálních a senátních volbách.“

Podle Fialy se občanským demokratům ve sněmovních volbách podařilo dostat z nejhoršího – výrazný stranický hlas, Václav Klaus mladší, ale tvrdí, že mohli získat víc s radikálnějším programem.

„Nebudeme konkurovat extremistům a populistům extremismem a populismem. To není pro pravicovou demokratickou stranu žádná cesta,“ reagoval na požadavek razance Fiala s tím, že hlasy volající po radikálnějším programu podle něj v diskusích ODS nezaznívají a i výsledky průzkumů veřejného mínění podle něj ukazují, že strategie, kterou pro volby ODS zvolila, se těší podpoře voličů.