Nový americký velvyslanec v Česku se ujal funkce. Vlivný republikán pracoval pro Reagana i FBI

Dlouholetý člen Republikánské strany Stephen B. King se oficiálně stal devátým americkým velvyslancem v České republice. Na Pražském hradě předal prezidentovi Miloši Zemanovi své pověřovací listiny. Zeman ve středu přijal i další tři nové velvyslankyně. Pověřovací listiny mu předala velvyslankyně Malajsie Zanariah Binti Zainal Abidinová, velvyslankyně Tunisu Karíma Bardávíová a libanonská ambasadorka Rúla Hamdánová. 

Přijetí na Hradě se spolu s Kingem účastnila také jeho manželka Karen a další členové diplomatické mise. Zeman nového velvyslance USA uvítal žertem. „Vaše angličtina je výborná,“ prohlásil. Po vzájemném představení vedli King a Zeman přibližně půlhodinový rozhovor.

Kinga navrhl Bílý dům letos v červenci, 19. září jej schválil zahraniční výbor Senátu. Ve funkci vystřídal Andrewa Schapira, který post zastával od září 2014 do ledna letošního roku. Na rozdíl od Schapira nemá King přímou rodinnou vazbu na Českou republiku, což ale u diplomatů není výjimečné.

Ve Spojených státech má King pověst kontroverzního konzervativního politika. Zastává odmítavý postoj k migraci i k právům sexuálních menšin. Veřejně například bagatelizoval přínos neevropských etnik k rozvoji civilizace nebo obhajoval kontroverzní praxi americké policie, při níž se zaměřuje na rasové menšiny.

„Americký prezident Donald Trump dává nominací člověka blízkého Bílému domu a špičkám Republikánské strany jasně najevo, že Česká republika je důležitým spojencem USA. Ukazuje se, že Donald Trump bude v rámci EU klást důraz na střední Evropu,“ uvedl v létě po Kingově nominaci mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po Trumpově vítězství ve volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana, rodačka ze Zlína. Přivítal to tehdy i Zeman, který uvedl, že lepší velvyslankyni by Spojené státy do Česka poslat nemohly. Trumpova bývalá manželka ale nakonec podle Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné. 

Stephen King
Profil

Stephen (Steve) King

Americký podnikatel německo-irsko-velšského původu se narodil 4. července 1941 v Indianapolisu a vyrůstal v Chicagu. Na Západní illinoiské univerzitě vystudoval sociální a politické vědy. V letech 1963 až 1966 působil jako učitel v Rushvillu.

V roce 1967 nastoupil do Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), ve kterém se zabýval porušováním občanských práv. Věnoval se například činnosti rasistické organizace Ku Klux Klan a rasisticky motivovanými zločiny. V roce 1970 začal pracovat jako poradce republikánského senátora za Floridu Edwarda Gurneyho a byl členem senátního vyšetřovacího podvýboru.

Poté pracoval na ministerstvu zemědělství, kde byl jeho agendou styk úřadu a zemědělských výborů ve Sněmovně a v Senátu. V roce 1976 se na svou „alma mater“ vrátil jako manažer. O rok později odešel do podnikatelského sektoru a působil ve vedení několika firem. Vybudoval a později prodal firmu na výrobu chemikálií Tomah Products. V letech 1990 až 2006 byl například prezidentem společnosti Milton Industrial and Economic Corporation a v roce 2006 si založil vlastní finanční a realitní společnost King Capital.

V roce 1978 se stal členem republikánů a v první polovině 80. let byl dvakrát nominován prezidentem Ronaldem Reaganem do národního republikánského volebního konventu, který oficiálně potvrzuje a nominuje kandidáta strany na prezidenta.

Je známý jako stoupenec tradičních republikánských hodnot ještě z Reaganova období. Jeho vliv ve Washingtonu vychází z kontaktů na vlivné republikány, především na předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana a někdejšího šéfa Republikánské strany a bývalého personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.

Ryan v roce 1988 působil jako dobrovolník v Kingově neúspěšné volební kampani do Senátu. Později se ale role obrátila a v roce 1998 to byl naopak King, kdo Ryanovi pomáhal s kampaní do Kongresu. King stál také za Priebusem a jeho kandidaturou na předsedu celoamerického výboru Republikánské strany, tedy faktického šéfa strany.

V letech 2007 až 2017 vedl Republikánskou stranu ve Wisconsinu. V předsednictvu strany pak působil jako jeden ze zástupců státu Wisconsin. Podle amerických médií nemá žádné politické vazby na současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Zajímavostí je informace listu GazetteXtra, že během loňských republikánských primárek získal jeho hlas Trumpův rival Ted Cruz.

S Českou republikou nepojí Kinga žádné osobní ani diplomatické vazby. V případě politicky jmenovaných diplomatů to ale není nic výjimečného. King je ženatý, s manželkou Karen mají tři dospělé děti a sedm vnoučat. Žijí v Janesvillu ve Wisconsinu. Od roku 1972 je aktivní ve skautu.