Středočeský kraj dá 10 milionů na oslavy Harley-Davidson, někteří starostové jsou proti

Středočeský kraj poskytne desetimilionovou dotaci na červencové oslavy 115. výročí americké značky motocyklů Harley-Davidson. Rozhodli o tom v úterý krajští zastupitelé. Výši dotace zpochybňovala opozice a nesouhlas s jejím přidělením pořadatelské společnosti Klasik Moto vyjádřili i zástupci některých obcí.

Video Události v regionech (Praha)
video

Středočeský kraj dá 10 milionů na oslavy Harley-Davidson. Opozice to kritizuje

Zdroj: čt24

Středočeské radnice označují desetimilionovou dotaci za plýtvání veřejnými prostředky, protože částka bude chybět v jiných oblastech. Výhrady směrem k hejtmanství zaznívají i proto, že vysoká podpora míří k soukromému subjektu, akce se navíc koná v Praze.

„Vím, že tato akce není obvyklá, nicméně je velice přínosná,“ obhajoval návrh hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO). Statutární zástupce hejtmanky za ČSSD Miloš Petera poukázal na to, že Praha je v cestovním ruchu silným partnerem a těžko se s ní bojuje. „Já myslím, že to za těch deset milionů stojí,“ dodal.

„Je to bohatá klientela, ale je to věrná klientela, takže když se jim někde líbí, tak se pak vrací zpět.“

Jaroslava Pokorná Jermanová

hejtmanka Středočeského kraje (ANO)

Předseda opozičního klubu za ODS Martin Kupka uvedl, že oslavy podporuje, desetimilionovou dotaci ale pokládá za příliš vysokou. Podle ODS by na tento účel stačily čtyři miliony.

Zastupitele za ODS zaráží i to, že Praha na oslavy věnuje méně peněz než Středočeský kraj. „Kdybychom měli postavení Prahy, nemuseli bychom vydávat takové prostředky na podporu cestovního ruchu,“ namítl náměstek Kovács.

Motorkáři mají zpracovanou studii, která tvrdí, že během oslav účastníci utratí až půl miliardy korun. Také podle studie poradenské společnosti KPMG by sraz motorkářů mohl do veřejných rozpočtů přinést 510 až 550 milionů korun.

Průměrná denní útrata zahraničních návštěvníků se odhaduje na 3500 až 4700 Kč za osobu, domácích na 1100 až 2500 Kč.

Kraj si proto slibuje, že na akci vydělá. „Cílem Středočeského kraje je ukousnout z tohoto koláče pouhých deset procent, což by znamenalo přínos přes padesát milionů,“ vyčíslila vyhlížené zisky hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Čtyři pětiny lidí přijedou na akci ze zahraničí

Díky rozpočtovému určení daní by podle studie kraj mohl získat zpátky pět milionů korun a obce 12,5 milionu Kč. Z každé vydané koruny půjde podle pořadatelů 44 haléřů do veřejných rozpočtů. Opoziční zastupitel za TOP 09 Jan Jakob to označil za věštění z křišťálové koule. Zástupce KPMG naopak uvedl, že firma se při podobných analýzách drží velmi při zemi.

Na srazu příznivců Harley-Davidson se očekává účast až sto tisíc lidí a šedesát tisíc motocyklů. Zhruba osmdesát procent má přijet ze zahraničí. Podobné akce se podle kraje konají v Evropě jednou za pět let a jsou velmi vyhledávané.

Krajská centrála cestovního ruchu chce oslavy využít pro posílení turistického ruchu ve středních Čechách. Milovníci motorek by mohli navštívit hrad Karlštejn, konopišťský zámek, vojenské muzeum v Lešanech, Kutnou Horu nebo skalní pevnost Drábské světničky u Mnichova Hradiště.

STAN: Usnesení o dotaci je nezákonné

Opozice také kritizovala skutečnost, že z radních akci podpořil Robert Bezděk, který byl současně členem představenstva Klasik Moto. Bezděk namítl, že o jeho působení ve firmě se vědělo, ve střetu zájmů prý nebyl a na členství v představenstvu již rezignoval. „Necítím se, že bych byl podjatý,“ uvedl dnes Bezděk, který je podle svých slov klasickým motorkářem. Na dnešním jednání zastupitelstva už o záležitosti nehlasoval.

Podle zastupitele za STAN Martina Macháčka je usnesení o přidělení dotace nezákonné a hnutí STAN je připraveno ho napadnout. Poukázal na to, že v prvním návrhu usnesení byla jako příjemce dotace uvedena agentura Harley-Davidson Praha, taková právnická osoba ale dnes neexistuje. Dodatečně to bylo podle něj změněno na společnost Klasik Moto.