Měsíc od vichřice Herwart. Majitelé lesů mají problém s prodejem dřeva

Měsíc po vichřici Herwart mají vlastníci lesů problém s prodejem dřeva. Toho je po řádění živlu tolik, že není v jejich silách ho prodat. A to i přesto, že cena za kubík klesá. Vichřice Herwart před měsícem poničila v Česku asi 3 miliony kubíků dříví. Kalamitní dřevo mají podle ministerstva zemědělství majitelé lesů zlikvidovat do konce března příštího roku. Kvůli likvidaci popadaných stromů jsou pro veřejnost uzavřené lesy v oblastech postižených vichřicí až do jara.

Les po vichřici
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Majitelé lesů odklízí škody po vichřici, která se Českem prohnala v noci z 28. na 29. října. Kalamitního dřeva je v lesích tolik, že ho na pilách špatně udávají. „Dřevo se těžko prodává. Objemově nejsme schopni udat to, co aktuálně leží v lese,“ řekl ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav Jiří Svoboda. Podle něj ceny dřeva ovlivní i situace v Rakousku nebo Německu, kde jsou na tom podobně. 

Vlastníci lesů poukazují na to, že ceny klesají v řádu několika set korun na kubík dříví. Pily vykupují metr krychlový čerstvého dřeva za 1700 až 1900 korun. Kubík kůrovcového dřeva pak v průměru za 1200 korun. Za kubík kalamitního polámaného dříví dostanou vlastníci lesů asi 500 korun.

„Můžeme sledovat dlouhodobý trend poklesu cen. Po vichřici Herwart ale ceny dřeva ještě spadly. Vlastníci lesů se snaží zpracovat kalamitní dřevo, ale trh je přeplněný,“ uvedl Tomáš Czernin (TOP 09), místopředseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů a současný senátor za Jičínsko.

Dodal, že problém bude i s dodržením termínu k vyklizení popadaných stromů v lesích, který určilo Ministerstvo zemědělství na konec března. Podle něj na trhu není dostatek pracovníků, což zpomaluje celé zpracování škod v lesích.

Národní parky omezily vstup do oblastí poničených vichřicí až do konce dubna. Kvůli popadaným stromům a vysokému nebezpečí úrazu lesy uzavírají nejenom národní parky, ale i města. Lidé v Rumburku, Varnsdorfu nebo v Děčíně do lesů nesmí až do konce ledna.