Půta do sněmovny nepůjde. Ponechá si křeslo libereckého hejtmana

Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) nakonec ve sněmovně nezasedne, chce zůstat v čele Libereckého kraje. Poslaneckého mandátu se vzdá hned, jak to bude možné. V dolní komoře ho nahradí bývalý starosta Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek. Stejně jako Půta se v minulých dnech rozhodla i středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). 

Martin Půta
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„Nechci přejíždět mezi Libercem a Prahou a chci dokončit práci pro Liberecký kraj tak, jak jsem to sliboval před krajskými volbami svým voličům,“ vysvětlil své stanovisko Půta.

Hejtman „jistil“ kandidátku Starostů a nezávislých z posledního místa. Díky 4470 preferenčním hlasům však všechny přeskočil a jako jediný ze strany získal v Libereckém kraji poslanecký mandát.

Půta se rozhodl mandátu vzdát i přes to, že poslanecká imunita by ho mohla chránit před soudním stíháním v případu korupce. Před třemi lety byl obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela v Liberci.

Půtův náhradník ve sněmovně Petr Pávek kandidoval do sněmovny již podruhé, poprvé o poslanecké křeslo usiloval v roce 2006 jako krajský lídr Strany zelených. Přes zisk 9,58 procenta hlasů na něj tehdy kvůli systému přepočtu hlasů na mandáty místo ve sněmovně nezbylo.

Nyní je ředitelem Domova důchodců v Jindřichovicích. „Nevím, zda jím zůstanu dál, bude záležet na tom, jak moc času si mandát poslance vyžádá,“ řekl.

Jiní hejtmani si nechají obě funkce

Kromě Půty se do Poslanecké sněmovny dostalo ještě pět dalších hejtmanů. Ivo Vondrák (ANO) z Moravskoslezského kraje a Jiří Běhounek (ČSSD) z Kraje Vysočina si chtějí nechat obě křesla. Podobně bude pravděpodobně postupovat i olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Jaroslava Jermanová Pokorná (ANO) se stejně jako Půta rozhodla složit poslanecký mandát a zůstat pouze v čele Středočeského kraje. Karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) zatím neví, zda dá přednost roli poslankyně, naznačila však již, že obě funkce kumulovat nehodlá.