Pražská TOP 09 chce v čele strany Jiřího Pospíšila

Pražská TOP 09 nominuje na předsedu strany svého europoslance Jiřího Pospíšila. Rozhodl o tom krajský sněm. O jiném potenciálním kandidátovi delegáti nehlasovali. Kandidaturu na nového šéfa strany chce ale zvážit ještě místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš, který však nominaci na sněmu nezískal. Nové celostátní vedení bude strana volit koncem listopadu. Sněm rozhodl i o dalších nominantech do vedení strany, na post první místopředsedkyně bude kandidovat Markéta Pekarová Adamová.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Jednačtyřicetiletý Pospíšil se stal členem TOP 09 minulý týden, na kandidátce strany byl jako nestraník zvolen do europarlamentu a krajského zastupitelstva. „V momentě, kdy jsem získal nominaci na své domovské půdě, tak můžu veřejně říci, že se budu ucházet o post předsedy TOP 09,“ uvedl.

V tajném hlasování získal hlasy 77 procent delegátů, což je podle něj silný mandát. Kromě Prahy už získal podporu na severní a jižní Moravě a také v Královéhradeckém a Plzeňském kraji, uvedl. Pokud by uspěl, chce se Pospíšil zaměřit na přípravu na komunální volby, které budou příští rok.

„Pokud budu zvolen, tak budu chtít, abychom spolupracovali se stranami z pravého středu, to znamená primárně se STAN a KDU-ČSL,“ řekl. Tam, kde to bude vhodné, chce v komunálních volbách postupovat společně.

Schwarzenberg vyjádřil podporu Lepšovi, Kalousek Pospíšila nedoporučuje

Na případnou námitku, že do strany vstoupil teprve před několika dny a hned kandiduje na předsedu, Pospíšil uvedl, že s TOP 09 spolupracuje na různých úrovních již několik let. Na kandidátce strany se loni dostal do krajského zastupitelstva v Plzeňském kraji a v roce 2014 do Evropského parlamentu.

Čestný předseda strany Karel Schwarzenberg v diskuzi uvedl, že by se mu v čele TOP 09 líbil místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš, nebo někdo jemu podobný. Lepš v návaznosti řekl, že kandidaturu zváží. Nominaci sice nezískal, podle stanov ho však může přímo na celostranickém sněmu nominovat jiný člen strany.

Jednání krajského sněmu pražské TOP 09 (zleva: předseda krajské organizace Martin Dlouhý, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda Radek Vondra)
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Pospíšil byl v letech 2010 až 2014 místopředsedou ODS a za stejnou stranu byl ministrem spravedlnosti ve vládách Mirka Topolánka i Petra Nečase (oba ODS). V lednu 2014 se s občanskými demokraty rozešel. Kvůli Pospíšilovu dřívějšímu působení v ODS ho předseda TOP 09 Kalousek nepovažuje za vhodného nástupce v čele strany a kandidaturu by mu nedoporučil.

„Tak jako já jsem zatížen svojí minulostí z dob, kdy jsem předsedal KDU-ČSL, tak on je úplně stejně zatížen z doby, kdy byl místopředsedou ODS.“

Miroslav Kalousek

končící předseda TOP 09

Do předsednictva TOP 09 delegáti nominovali Tomáše Czernina a v případě, že nebude zvolena první místopředsedkyní, Markétu Pekarovou Adamovou. Nominaci do výkonného výboru získali předseda pražské buňky Martin Dlouhý a starosta Libuše Jiří Koubek.

Nové vedení bude strana volit koncem listopadu. Kvůli volebnímu neúspěchu dosavadní šéf strany Miroslav Kalousek uvedl, že funkci předsedy obhajovat nebude. V pátek oznámila kandidaturu na předsedkyni strany bývalá pražská radní Ludmila Štvánová. Europoslanec Luděk Niedermayer, který ohlásil vstup do TOP 09, usednout v jejím čele nechce.

TOP 09 v celé republice získala ve sněmovních volbách jen 5,31 procenta hlasů, zatímco při minulých volbách měla 11,99 procenta. Ve sněmovně tím ztratila 19 mandátů a nyní má jen sedm poslanců. V Praze skončila TOP 09 čtvrtá s 12,64 procenta, v Praze 6 byla s více než 16 procenty třetí.