Kdo je Tomáš Hudeček? Provizorní vládce Prahy i náplava po povodni

Praha – Je mu čtyřiatřicet a nově řídí magistrát hlavního města, který je svým významem i finančními toky oprávněně přirovnáván k ministerstvu. Nadto není rodilý Pražan a sám sebe představuje jako náplavu po povodni. Dosavadní náměstek pražského primátora a člen TOP 09 Tomáš Hudeček se do čela Prahy postavil včera - hned poté, co rada hlavního města odvolala z primátorského křesla občanského demokrata Bohuslava Svobodu. Sám ovšem říká, že primátorské ambice nemá.

„Politika je mizerné povolání v tom, že vás nutí ke kompromisům. Mám rád univerzitu, práci se studenty i vědecko-výzkumnou činnost,“ předesílá Hudeček, který vedle aktivit na pražské radnici působí také jako vysokoškolský pedagog na přírodovědě Karlovy univerzity. Vystudovaný učitel matematiky a zeměpisu z olomoucké Palackého univerzity se zde v rámci doktorského studia věnuje kartografii dopravy a dopravní dostupnosti. I proto primátorem být nechce: „Člověka ta práce moc netěší. Kdykoli si z politiky vlezu zpátky do územního rozvoje, to je pro mě ráj.“

Za svůj hlavní přínos Praze považuje právě svou odbornost. „Moje erudice spočívá v tom, že jsem městu schopen pomoct v oblasti rozvoje dopravy, regionálního rozvoje a územního plánování,“ konstatoval v Hyde Parku ČT24. Právě změnu územního plánování, která spadala pod jeho náměstkovskou gesci a kterou TOP 09 v koalici s ODS prosadila, považuje také za svůj hlavní vklad metropoli. „To, co jsem dosud udělal, je kus práce, který stál za úsilí. Na tomto postu (náměstka) jsem mnohem aktivnější, než bych byl jako primátor. Od rozdělané práce se nemá odcházet.“

Tomáš Hudeček
Zdroj: ČT24/Facebook Tomáše Hudečka

Hudeček: Představa, že běžím za Kalouskem, je nesmysl

Nový primátor by podle něj měl prioritně řešit pražské finance a hospodaření s majetkem; zaměřit se musí na dodávku tramvají i urychlenou dostavbu tunelu Blanka. Pro Hudečka je v tuto chvíli nemyslitelné, aby se primátorem stal kdokoli jiný než představitel jeho domovské TOP 09. Strana tak směřuje k cíli, který se mohl naplnit již po komunálních volbách v roce 2010, kdy v Praze výrazně zvítězila; koalici tehdy ovšem uzavřela druhá ODS s třetí ČSSD a k přepřažení na koalici ODS – TOP 09 došlo až v listopadu 2011.

Včerejším odvoláním primátora Bohuslava Svobody vyvrcholila čtyřměsíční patová situace v pravicové pražské koalici, a občanská demokracie po dvou dekádách přišla o vládu nad metropolí. Hudeček, který koalici TOP 09 a ODS dojednával a na radnici působil od roku 2011 jako Svobodův první náměstek, ovšem odmítá, že by cílem mocenské rošády bylo zbavit se populárního primátora před blížícími se volbami – o nové vládě pražské radnice se rozhodne již příští podzim. V Praze se totiž, i když má statut kraje, volí v rámci komunálních voleb.

„Už jen představa, že mezi jednáními běžím do kanceláře pana Kalouska, je nesmysl,“ vyvrací provizorní vládce Prahy myšlenku, že za koncem pražské koalice stál zájem centrály TOP 09 o rozložení občanské demokracie a opanování politické pravice. „Je mi naprosto jedno, co si myslí nebo vymýšlí Mirek Kalousek. Byli jsme v roce 2010 zvoleni jako suverénních 26 zastupitelů.“

Koalice prý jela na mrtvém koni

Za rozpadem svazku TOP 09 a ODS stojí podle Hudečka to, že v posledních měsících „jela na mrtvém koni“ a víc než koncepční problémy řešila stánky na Václavském náměstí. „Pocházím z akademické sféry a při vstupu do politiky jsem měl pocit, že věcnou a podrobnou argumentací i mou odborností budu schopen přesvědčit partnera o správnosti věci. Po dvou a půl letech v politice jsem zjistil, že to nejde ani zdaleka, že politika funguje úplně jinak,“ dodává Hudeček, který se začal politicky angažovat teprve před parlamentními volbami v roce 2010. Sám uvádí, že chtěl TOP 09 podpořit proti tehdejšímu předsedovi sociální demokracie Jiřímu Paroubkovi.

Vltavská krev? Ale kdeže

Novopečený vládce Prahy ani není „vltavská krev“; pochází z Olomouce, kde absolvoval gymnázium i vystudoval vysokou školu. „Před jedenácti lety, když byly povodně, jsem přišel do Prahy – jsem vlastně naplavenina, přišel jsem za povodní,“ říká s úsměvem i patrným moravským přízvukem. „Výhoda toho je, že se na problémy Prahy dívám z jiného úhlu a nemám žádný kontakt na okruhy, které v Praze byly a působily.“

Hyde Park ČT24 (zdroj: ČT24)