Dětem začínají podzimní prázdniny. Budou chladné a deštivé

Chladné a deštivé budou podzimní prázdniny, které začínají ve čtvrtek. Nejvyšší denní teploty sotva překonají desítku, na horách je možné očekávat i bílá rána. V neděli se dále ochladí, ve vyšších polohách nasněží a bude silně foukat, cestu z prázdnin domů tak mohou zkomplikovat sněhové jazyky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Alexandra Mlejnková

Nejhezčím dnem podzimních prázdnin bude nejspíše hned ten první. Ve čtvrtek bude ze čtyř volných dnů nejtepleji a také nejméně deštivo. Teploty během dne vystoupají na 13 až 17 stupňů Celsia. „Na to, že je konec října, jsou to teploty nadprůměrně vysoké,“ poukázal meteorolog Vladimír Piskala.

Opravdu pěkné počasí s polojasnou či oblačnou oblohou bude v jižní části republiky. Na severu bude zataženo a ojediněle se může objevit slabý déšť. Později během dne se začne na severu republiky ochlazovat, protože počasí začne ovlivňovat zvlněná studená fronta.

Video Předpověď počasí
video

Předpověď počasí

Studená fronta se ale projeví hlavně v dalších dnech, kdy projde napříč Českem k jihu. „Čekejme zataženo až oblačno, od severozápadu déšť nebo přeháňky. Kolem poledne se začnou mraky protrhávat,“ nastínil, jak bude vypadat druhý den prázdnin meteorolog Michal Žák. V pátek lze kromě deště očekávat ochlazení na maximálních 8 až 12 stupňů, byť na jihovýchodě by ještě mohlo být o trochu tepleji.

V sobotu pak bude ještě o stupeň chladněji než v pátek. I o víkendu bude pršet. Přeháňky budou nejvýraznější na horách, kde ale především v noci na sobotu může místo deště padat i sníh. Ještě však nevydrží.

Neděli pak ovlivní tlaková níže nad Pobaltím, kterou k nám bude proudit chladný vzduch. Proudit bude velice důrazně, a tak očekávají meteorologové silný vítr s nárazy o rychlosti 20 až 30 metrů ze sekundu (70 až 110 km/h), na horách ještě prudšími. Protože se bude během dne dále ochlazovat a na horách (v polohách nad 600 metrů) začne opět sněžit, měli by se ti, kdo zamíří na prázdniny například do Krkonoš, připravit na možné sněhové jazyky, které by mohly zkomplikovat cestu dolů a domů.

Divoký konec týdne přejde v divoký počátek týdne nového. V pondělí bude zpočátku stále ještě silně foukat a bude ještě chladněji než o víkendu, denní maxima nepřekonají 4 až 8 stupňů Celsia.