Se Zemanem do Moskvy zamíří Svatovítský poklad i lebka svaté Ludmily

Relikviáře ze 14. století a ještě dvě stě let starší bronzový svícen budou nejstaršími exponáty ze Svatovítského pokladu, které poveze prezident Miloš Zeman na výstavu do Moskvy. Z více než stovky předmětů patří k nejvzácnějším také soubor textilií spojených se svatou Ludmilou a českými královnami. Moskvané uvidí v některém z tamních chrámů i lebku svaté Ludmily, uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Svatovítský poklad
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Výstava Poklady Pražského hradu se bude konat ve Státním historickém muzeu na Rudém náměstí. Má být reciproční za přehlídku exponátů z dynastie Romanovců, která se na Pražském hradě konala roku 2011. Pořádá ji moskevské muzeum a na přípravě se podílí Správa Pražského hradu (SPH) s Metropolitní kapitulou u sv. Víta, jíž patří některé exponáty.

Vladimír Kelnar, kancléř kapituly, která spravuje Svatovítský poklad, už dříve oznámil, že církev zredukovala původní požadavky na zápůjčky na sedm předmětů. Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková sdělila, že povolení k vývozu s termínem návratu do 31. března 2018 mají z památek patřících kapitule parléřovský relikviář z doby Karla IV., relikviář sv. Kateřiny podle návrhu Petra Parléře, šperkovnice ze 17. století, bronzový svícen z 12. století, herma, tedy relikviářová busta sv. Ludmily z první čtvrtiny 14. století, renesanční konvice s podnosem a orientální mísa.

„SPH zažádala o vývoz 55 památek, tento vývoz byl schválen a návrat památek je taktéž k 31. březnu 2018. Jedná se o soubor předmětů, který odkazuje na genia loci Pražského hradu a je uspořádán tak, aby vytvořil pomyslnou pozvánku k návštěvě Pražského hradu,“ uvedla.

Výstava zachytí vznik Československa i proměny Pražského hradu

Celkem bude vystaveno 126 předmětů, uvedl mluvčí Ovčáček. Zájemci podle něj uvidí různé exponáty od uměleckých kopií korunovačních klenotů přes architektonické prvky nebo modely Svatovítské rotundy či Starého královského paláce či odlitky sochařských děl spojených se jménem Petra Parléře (triforiové busty) po předměty denní potřeby.

„Významný je soubor hodnotných a vzácných textilií spojených s osobou svaté Ludmily a českých královen, například polštářek z jejich hrobu. Moskvané uvidí i renesanční a barokní tapisérie, fajáns, porcelán a nábytek. Jistě ocení obrazy Marie Terezie s rodinou nebo posledního českého krále korunovaného na Hradě císaře Ferdinanda V. Dobrotivého,“ uvedl Ovčáček. Podle něj obdiv sklidí rozměrná plátna ruského malíře I. K. Ajvazovského. „Z nich vyniká Východ slunce na Krymu z roku 1873,“ dodal.

Sbírky Pražského hradu mají v Moskvě prezentovat čas Přemyslovců, Lucemburků, Habsburků i vznik Československa a dále tisíciletý vývoj, stavební i slohové proměny Pražského hradu.

Náklady hradí společně moskevské muzeum a Správa Pražského hradu. „SPH řešila autorskou část výstavy z vlastních zdrojů a hradí pouze transport a pojištění exponátů výstavy,“ uvedl Ovčáček. V soutěži vybrala dodavatele těchto služeb za tři miliony korun.

Zeman by do Ruska měl odjet kolem 20. listopadu. Putin ho pozval do Soči, český prezident plánuje v Rusku navštívit i další místa.