ČT získala další záběry řidiče, kterého kvůli probliknutí zastavili agresivní policisté

Řidič, kterého v Plzni nevybíravým způsobem kontrolovali policisté v civilu, požádal policii o svolení ke zveřejnění celého záznamu. Chce tak dokázat, že video, které poskytl novinářům, nebylo sestříhané ani zmanipulované. Druhou část záznamu získala Česká televize.

Video Události
video

ČT získala další záběry řidiče, kterého zastavili agresivní policisté

Hojně sledované záběry zachycují událost, která se stala v září v Plzni na silnici vedoucí směrem na sídliště Lochotín. Černý mercedes se dvěma policisty v civilu se v zúženém místě snažil zprava podjet dodávku. To se nelíbilo řidiči dalšího auta, který na mercedes zablikal světly.

Policisté nato na palubní desce svého vozu pustili maják, řidiče předjeli a donutili ho zastavit. Jeden z nich vystoupil s připravenou zbraní v ruce, druhý řidiče vulgárně urážel a podle jeho advokáta také škrtil. Dlouhou dobu se přitom ani jeden neprokázal služebním průkazem.

Později se potvrdilo, že jde o policisty krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, kteří byli ve službě. „Chování policistů je neomluvitelné, vedení krajského ředitelství se neztotožňuje s jednáním policistů a ani je nebude tolerovat,“ uvedla mluvčí plzeňské policie Martina Korandová.

Podle vedení policie byly však události prezentovány zatím jednostranně. Policisté z videa to podle mluvčí veřejně komentovat nechtějí. Ani plzeňská policie nechce říct více do doby, než bude uzavřeno vyšetřování.

Druhá část záznamu

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a webu Krimi Plzeň novináři dosud nedostali druhou část videa. České televizi se nyní podařilo záběry získat. Záznam pokračuje tím, že řidič venku diskutuje s policisty a předkládá jim občanský průkaz.

„Policie místo toho, aby si ho prověřila, si ho jenom ofotila. Můj klient přitom žádal, aby byl sepsán písemný záznam, což policie nebo tito dva pánové odmítli udělat a řekli, ať je následuje,“ komentuje další záběry právní zástupce řidiče Ronald Němec.

Záznam z kamery v autě napadeného řidiče
Zdroj: ČT24

Během další cesty zavolal řidiči zpět operátor z tísňové linky 112. Předchozí hovor s ním musel řidič kvůli zásahu policistů přerušit. Podle právního zástupce mu pak z tísňové linky doporučili, ať zpomalí a zastaví s tím, že za ním přijede běžná policejní hlídka.

„Zbytek záznamu neukazuje žádné nové okolnosti, které by policii mohly vyvinit z jejich protiprávního jednání,“ pokračuje právní zástupce řidiče. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.