Městští řidiči nechtějí se zápisem auta čekat. Přesunuli se na venkovské registry

Už čtyři měsíce nemusí Češi vyřizovat změny v registru vozidel v místě, kde mají trvalé bydliště či sídlo firmy. Mohou na jakýkoliv registr v republice. Od června do konce září tuto možnost využilo bezmála 160 tisíc lidí, což je třetina z necelého půl milionu žadatelů. Ulevilo se například Praze, kde sídlí mnoho firem, a přitom jejich auta jezdí po celé republice. Převážně v menších městech, zejména blízko krajských měst, naopak hlásí nárůst počtu žadatelů.

Video Události
video

Události: Každý třetí žadatel o záznam v registru aut bydlí jinde

Obecně lze říci, že více práce mají hlavně v obcích, které leží blízko krajských měst. Třeba v Hořicích nedaleko Hradce Králové se počty změn, jež úředníci do registru zapisují, meziročně takřka zdvojnásobil. V Uničově u Olomouce se číslo zvedlo o 73 procent a v Orlové, která je na dohled Ostravy, pak o 60 procent. Počet motoristů, kteří za uvedené období navštívili tuzemské registry, je přitom srovnatelný s loňskem - bylo jich téměř půl milionu.

Více úředníků

Některé úřady kvůli většímu zájmu žadatelů personálně posílí. Další o tom uvažují, ale zatím čekají, jestli se situace nezmění. Úředníky nabere třeba Plzeň, která zaznamenala přibližně třetinový nárůst. Za poslední čtyři měsíce přišlo zhruba o 2,3 tisíce lidí více než za stejné období loni. „Mezi žadateli jsou například firmy, které mají formální sídlo v jiném městě, ale své provozovny v Plzni, nebo lidé dojíždějící za prací do Plzně, například z Klatovska, Domažlicka i odjinud,“ popisuje Jiří Marek, vedoucí Odboru registru vozidel plzeňského magistrátu. Podle statistik ministerstva dopravy pak téměř polovina žadatelů není z Plzně.

To českobudějovičtí motoristé si oblíbili registr v Jindřichově Hradci nebo Českém Krumlově. „Vytíženost našeho úřadu se zvýšila. Po zrušení místní příslušnosti navštěvují registr vozidel lidé hlavně z Českých Budějovic a okolních úřadů,“ potvrzuje Karolína Průšová z jindřichohradecké radnice.

„K nám zase jezdí zpravidla lidé z Hradce Králové a Chlumce,“ doplňuje vedoucí dopravního odboru v Novém Bydžově Miroslav Vostruha. Podle něj se podíl „přespolních“ po prvotním náporu před prázdninami ustálil na čtyřiceti procentech.

Praze ubylo 13 tisíc žadatelů

Největší počet změn v registru vozidel provedly od letošního června do konce září pochopitelně úřady ve třech největších českých městech. Ministerstvo dopravy spočítalo, že v Praze přišlo k přepážce přes 96 tisíc lidí, čtvrtina byla mimopražských. Úředníci v Brně vyřídili žádosti 16 tisíc motoristů, třetina přijela odjinud. A stejný podíl přespolních má i Ostrava.

„Jsem rád, že jsme lidem usnadnili kontakt s úřady a že toho využívají. Za první čtyři měsíce vyřídilo svou žádost na registru vozidel mimo svůj spádový úřad 34 procent řidičů,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Dle statistik ministerstva dopravy ubylo ve srovnání s loňským rokem třeba Praze asi 13 tisíc lidí jen od června do konce září. Úředníci v Hradci Králové zaevidovali v registrech o šestinu méně změn než loni a v Karlových Varech je to jen o něco menší podíl. Mezi nejčastější úkony prováděné v registru vozidel přitom patří změna vlastníka auta, registrace nového či dovezeného auta nebo nahlášení jeho zániku.