Provozovateli vepřína v Letech hrozí ztráta dotace kvůli drůbežárně

Společnosti Agpi, která je známá především jako provozovatel vepřína v Letech, hrozí, že bude muset vrátit 10,5 milionu korun, které dostala z evropských fondů na modernizaci jiného svého provozu. Upozornil na to server iRozhlas.cz. Dotací pro výrobnu vajec ve Vrcovicích u Písku se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům. Společnost je však přesvědčena, že dotaci získala oprávněně a případnému jejímu odebrání se chce bránit.

Evropský úřad pro boj proti podvodům
Zdroj: ČT24

OLAF se zabýval okolnostmi vyplacení dotace na rekonstrukci vrcovické výrobny vajec, kterou dostala dceřiná společnosti Agpi Vajax. Mateřská Agpi předtím převedla 52 procent akcií na dva muže mladší 40 let. Vzhledem k jejich věku a tomu, že Agpi Vajax od roku 1998 nevyvíjela žádnou činnost, splnila tak dvě podmínky pro vyplacení dotace z programu pro mladé a začínající zemědělce.

Evropské i české úřady jsou podle Českého rozhlasu přesvědčeny, že byl převod většinového podílu v Agpi Vajax jen formální. Dokládají to mimo jiné tím, že Vajax nadále sídlí v hlavním areálu Agpi ve Vrcovicích a mateřská firma uvádí na svých webových stránkách výrobnu vajec jako součást svého portfolia zemědělských podniků.

Místopředseda představenstva Agpi Jan Čech je však přesvědčen, že společnost získala evropské peníze oprávněně. Upozornil, že Evropská unie již v minulosti žádala vrácení peněz na tento projekt. „My jsme se ale odvolali a toto rozhodnutí bylo zrušeno. Domnívám se, že teď to bude podobná situace,“ očekává Jan Čech.

Peníze zpět bude podle rozhlasu chtít Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD), z jehož rozpočtu většina podpory pocházela, menší část dotace poskytlo přes Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ministerstvo zemědělství.

Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková ČRo řekla, že OLAF uzavřel vyšetřování loni a intervenční fond již v roce 2015 zahájil správní řízení o vrácení dotace.