Výpověď pro Jana Vylitu: Ministerstvo obrany se brání dovoláním k Nejvyššímu soudu

Ministerstvo obrany nesouhlasí s rozhodnutím o zneplatnění výpovědi Janu Vylitovi, bývalému generální sekretáři ministerstva. Resort proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu, kde chce zvrátit červnový výrok Městského soudu v Praze, podle kterého je Vylita stále zaměstnancem úřadu. Informaci ČT potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6.

Jan Vylita
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Žalovaný, tedy ministerstvo obrany, si v zákonné lhůtě podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Více podrobností nemohu sdělit, protože informace ještě nebyla doručena všem zúčastněným stranám,“ řekla ČT mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová.

Bližší informace nechce poskytovat ani ministerstvo: „S ohledem na skutečnost, že dovolací řízení stále probíhá, nemůže se ministerstvo obrany blíže vyjádřit k dovolacím důvodům ani nijak komentovat probíhající soudní řízení, abychom případným sdělováním podrobností jeho průběh neovlivnili,“ dodala Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Vylita patřil mezi nejvlivnější Čechy ve strukturách NATO  

Soudní při s bývalým zaměstnavatelem předcházela Vylitova dva roky stará žádost o vyšší bezpečnostní prověrku na přísně tajné. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu však odebral i tu stávající na úrovni tajné. Přestože si Vylita podal proti rozhodnutí NBÚ rozklad, ministerstvo mu dalo výpověď.

Stalo se tak poté, co Vylitovi nabídli místo v rámci personální sekce, což ale kdysi jeden z nejvlivnějších Čechů ve strukturách NATO odmítl.

Jan Vylita chtěl výpověď zneplatnit a žádal soud, aby konstatoval, že je stále zaměstnancem ministerstva. U odvolacího soudu nakonec uspěl. „Městský soud v Praze rozhodl, že pracovní poměr i nadále trvá, protože pan žalobce (Jan Vylita) žádnou výpověď nedostal,“ řekla v červnu serveru iROZHLAS.cz mluvčí soudu Markéta Puci.

V první instanci o žalobě rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 6, který ji zamítl. Odvolací soud následně nehodnotil, jestli je výpověď oprávněná, ale platná sama o sobě. A došel k závěru, že nikoli. „Výpověď, která měla být dána žalobci, nebyla řádně doručena, a proto nemohly nastat její účinky. To znamená - jako kdyby nebyla. Proto musel soud žalobu o neplatnou výpověď zamítnout, protože výpověď, která není, nemůže být neplatná,“ popsala webu Českého rozhlasu Puci.