Inspektoři odhalili tři otevřené supermarkety. O svátku mají mít však zavřeno

Celkem tři otevřené supermarkety odhalili při čtvrtečních kontrolách inspektoři České obchodní inspekce. 28. září přitom patří k sedmi dnům v roce, kdy mají mít obchody s rozlohou větší než 200 metrů čtverečních zavřeno.

Video Události
video

Inspektoři odhalili tři otevřené supermarkety. O svátku mají mít však zavřeno

Inspektoři vyrazili na kontrolu supermarketů ve všech krajích po celém Česku. Pochybení odhalili v prodejně a výdejně zboží s elektronikou v Plzni, v zastavárně v Ústí nad Labem a v secondhandu Olomouci - pro prodejny s použitým zbožím navíc neplatí omezení velikosti.

Zákon platí už rok a za tu dobu inspektoři provedli 1479 kontrol, odhalili 21 porušení zákona a zatím udělili osm pokut ve výši od 5 do 20 tisíc korun. Mezi ty vzornější kraje patří jižní a východní Morava.

Inspektoři jezdili na kontroly i opakovaně

Parkoviště před supermarkety s potravinami tak ve sváteční den zela prázdnotu. To platilo například i v brněnské části Slatina nebo v Kroměříži. Ovšem i sem dorazili na kontrolu inspektoři České obchodní inspekce.

V Kroměříži kontroluje inspektor prodejny už od sedmi od rána. Někdy i dvakrát, pro případ, že by některé prodejny chtěly po první kontrole otevřít. „Inspektor by vešel do obchodu, provedl by kontrolní nákup, aby měl důkaz, že bylo otevřeno, ponechal by si účtenku,“ vysvětlil ředitel odboru kontroly ČOI pro Jihomoravský a Zlínský kraj Aleš Havíř. V Brně ani v Kroměříži tak ale ve čtvrtek kontrolní nákupy inspektoři dělat nemuseli. Obchody si pouze zapsali a vyfotili.

V brněnské městské části Slatina byly nakonec zavřené úplně všechny prodejny s rozlohou větší než 200m2. „Podnikatelé už si na to zvykli, i spotřebitelé, takže neriskují,“ dodal Havíř.