Motory ztichly, cessna se zřítila. Dva lidé zahynuli

Nedaleko Stráže pod Ralskem havarovalo dvoumotorové letadlo Cessna 421. Po dopadu začalo hořet. Ačkoli jde o poměrně velký stroj s přetlakovou kabinou pro cestující, byli na palubě podle policie pouze dva členové posádky. Oba však zahynuli. Nehoda mohla souviset s vysazením motorů, které popsal svědek.

Letadlo dopadlo na úbočí kopce Lipka poblíž závodu Diama mezi Novinami a Stráží pod Ralskem před osmou ráno. ČTK citovala svědka, podle kterého cessně před havárií vysadily motory. „Někdo říkal, že jako by kuckaly. Pak bylo ticho. Letadlo kroužilo asi osm až deset vteřin a pak prostě spadlo na břicho,“ řekl. Stroj byl na cestě z Příbrami do Polska, jeden z pilotů byl zároveň spolumajitelem a mířil na obchodní jednání.

K hořícímu stroji zamířili hasiči i policisté. Hasiči se s požárem potýkali asi hodinu, obtížně se k hořícím troskám dostávali, protože byly v nepřístupném terénu. „Museli jsme natáhnout vedení asi na 300 metrech,“ poznamenala mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Ve vraku pak nalezli těla dvou lidí. „Poranění obou bylo neslučitelné se životem, lékař konstatoval smrt,“ řekl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Policejní mluvčí Ivana Baláková dodala, že totožnost obětí nehody určí soudní pitva.

Okolí prohledávaly rojnice, které vytvořili policisté i pracovníci Diama, aby zjistili, zda v blízkosti vraku není ještě nějaká další oběť. Podle mluvčí hasičů Pavlíny Bílkové ale nikoho nenašli. Že na palubě byli pouze dva lidé, podle ní potvrdilo také Řízení letového provozu.

Místo nehody policie uzavřela, její mluvčí předpokládá, že vyšetřování, na kterém se podílí také Úřad pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, potrvá na místě až do večera.