Policie případ zmizelého děvčete z Ústí odložila. Předpokládá, že nežije

Policisté odložili případ zmizelé školačky z Ústí nad Labem, najít se jim ji nepodařilo. Třináctiletá dívka byla pohřešovaná od 11. ledna a kriminalisté z jejího zmizení podle všeho podezřívali partnera dívčiny matky – ten ale na konci ledna spáchal sebevraždu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Informace, že se policie chystá případ odložit, se objevila už na počátku tohoto týdne, nyní ji potvrdil námětek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák. Policie ale zároveň dodává, že na případu nepřestává úplně pracovat. Dívka proto stále zůstává v databázi pohřešovaných v kategorii Dítě v ohrožení. Na základě nových podnětů od veřejnosti policie pokračuje v pátrání, třebaže děvče považuje za mrtvé.  

Školačka zmizela krátce před svými třináctými narozeninami letos 11. ledna, když se nevrátila ze školy. Matka nahlásila pohřešování tentýž den vpodvečer; svou dceru neviděla celý den, protože odcházela do práce kolem páté ranní a dívku před její cestou do školy nekontrolovala. Dívčin telefon byl naposledy aktivní 10. ledna večer.

Partner matky. Jediný podezřelý

Policie od počátku pracovala s verzemi, že školačka odešla sama, nebo se stala obětí závažného trestného činu. Při vyšetřování se přiklonila k druhé variantě; v případu byl jediným podezřelým partner dívčiny matky. „Nemáme jinou konkrétní osobu, kterou bychom ze zmizení podezřívali,“ uvedl kriminalista Martin Charvát. Jednou z verzí je, že případ měl sexuální podtext. Muž navíc v minulosti čelil obžalobě za pohlavní zneužití, k soudu se ale dřívější případ už nedostal.

Podezření policie zesílilo, když matčin partner neuměl vysvětlit rozpory ve svých výpovědích. „Učinil opakovanou výpověď. Tu výpověď jsme důkladně prověřili a zjistili jsme, že v nich má výrazné rozpory. A on ty rozpory nedokázal vysvětlit,“ řekl Charvát. Kriminalisté se opírají mimo jiné o to, že vůz podezřelého byl zachycen ráno v den zmizení děvčete na kamerách (v 7:15 na příjezdu do Plzně). Policii přitom tvrdil, že v té době pobýval v pronajatém bytě v Čeminách na severním Plzeňsku.

Tělo je skryté mezi Plzní a Ústím, soudí policie

Během pátrání ale policie poskytovala o případu minimum informací a na konci ledna na něj uvalila embargo – v tu dobu totiž spáchal podezřívaný muž sebevraždu. „Dostatek důkazů, abychom ho obvinili, se nám do té doby nashromáždit nepodařilo,“ uvedl kriminalista Martin Charvát. Po mužově sebevraždě policie našla v jeho autě školní potřeby s dívčinou DNA. Při první prohlídce krátce po zmizení dívky tam nebyly.

K nalezení dívky nevedly ani rozsáhlé akce. Policie vyslechla skoro tisícovku lidí, prohlédla stovky hodin kamerových záznamů a prověřila desítky tipů od veřejnosti. Opakovaně také hledala tělo dívky, jak v lesích v severní části Plzeňského kraje, k nimž měl podezřelý muž vztah, tak například na ústecké skládce. Kriminalisté jsou nicméně přesvědčeni, že tělo dívky zůstává ukryto na trase z Ústí nad Labem do Plzně.