Znalec souzený za posudek v kauze Janoušek podal odvolání

Bývalý dopravní znalec Jiří Doleček podal odvolání proti podmíněnému trestu na 18 měsíců za úmyslné zkreslení posudku dopravní nehody ve prospěch lobbisty Romana Janouška. Nepravomocně ho letos v srpnu odsoudil Obvodní soud pro Prahu 2. Informaci o odvolání ČT potvrdila tisková mluvčí soudu. Už dříve se proti rozsudku odvolal státní zástupce Ondřej Šťastný, který pro čtyřiaosmdesátilého důchodce požaduje přísnější trest.

Rekonstrukce nehody Romana Janouška
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„V tomto případu evidujeme dvě odvolání. První si podal už v srpnu státní zástupce. Nyní přibylo odvolání také žalovaného Jiřího Dolečka,“ řekla ČT mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Dnes již penzionovaný dopravní expert měl v roce 2013 vypracovat posudek na dopravní autonehodu, při které Janoušek srazil svým autem ženu v pražských Nuslích. Doleček ve svém posudku potvrdil lobbistovu verzi, tedy že Janoušek ženu neviděl a srazil ji pravděpodobně zpětným zrcátkem. Verzi ale vyvrátil následný revizní znalecký posudek a odposlechy z havarovaného auta. Na základě toho byl Doleček obžalován z křivé výpovědi a zkreslení znaleckého posudku.

Psal posudek, nepustil si vyšetřovací pokusy

Do posudku zapracoval Doleček také závěry z lékařského odvětví, což mu podle soudu nepříslušelo. Tvrdil, že sražená žena měla žebra poraněná takovým způsobem, že zranění muselo být způsobeno jen zpětným zrcátkem. Připustil ale, že se neseznámil se všemi důkazy ze spisu – neviděl například DVD s vyšetřovacími pokusy z místa činu.

Státní zástupce Ondřej Šťastný vyslovil ve své závěrečné řeči názor, že Doleček musel dobře vědět, že jeho posudek může být hrubě zkreslený. „Byl to zkušený znalec, ne nějaký prosťáček,“ napsala ČTK. „Věc je o to závažnější, že se v dané věci v té době jednalo o trestný čin vraždy. Kde už jinde bychom měli očekávat řádnou a precizní znaleckou činnost?“ uvedl.

Janouška justice nakonec nepotrestala za pokus o vraždu, ale za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky – a to 4,5 lety vězení. Do vězení sice nastoupil, výkon trestu má ale dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.