Pokut za dálniční známky je nejméně od roku 2008. Mohou za to i nové úseky zdarma

Od začátku roku 2017 udělila celní správa pouze necelých devět tisíc pokut za chybějící nebo špatně umístěné dálniční známky. Jde o nejmenší číslo od roku 2008. Za zlepšením českých řidičů je kromě větší informovanosti také letošní zrušení zpoplatnění na 100 kilometrech českých dálnic. Více jak polovina pokut byla udělena zahraničním řidičům.

Zatímco v roce 2014 během prvních sedmi měsíců roku udělila Celní správa víc jak 17 tisíc pokut, během následujících let toto číslo výrazně klesalo. Loni to bylo ještě 12 tisíc, až letos se počet pokut dostal poprvé od roku 2008 pod desetitisícovou hranici, od ledna udělili celníci za dálniční známky pokuty 8704 řidičům.

Podobné statistiky eviduje i Policie ČR. Oproti roku 2014, kdy policisté zaznamenali přes 16 tisíc pokut za chybějící, špatně umístěné nebo vyplněné dálniční známky, zaznamenali v dalších letech pokles na 14 tisíc. Za letošní rok ještě statistiky nemají k dispozici.

„Pokles způsobilo především vyjmutí úseků v rámci městských aglomerací, na kterých bylo v předcházejících letech hlídkami celní správy zjišťováno nejvíce porušení právních předpisů. Řidiči se mylně domnívali, že mohou risknout tento krátký úsek přejet bez dálniční známky,“ uvedla mluvčí Celní správy ČR Hana Prudičová. Ministerstvo dopravy od začátku letošního roku vyjmulo z placených úseků celkem 100 km na jedenácti úsecích dálnic. Jednalo se o obchvaty Prahy, Ústí nad Labem nebo Olomouce.

O dalších bezplatných úsecích dálnic uvažuje ministerstvo i do budoucna. „V průběhu roku průběžně dostáváme podněty na vyjmutí vybraných úseků silnic ze zpoplatnění, kterými se zabýváme. V tuto chvíli je ale ještě předčasné vydávat nějaká stanoviska,“ odpověděl na dotaz ČT k novým úsekům dálnic zdarma mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

V souvislosti s poklesem pokutovaných řidičů však lze zmínit i jejich větší informovanost. „Informovanost tuzemských řidičů prostřednictvím médií je podle nás na dobré úrovni, zejména v souvislosti se změnou tvarů dálničních kupónů v posledních dvou letech a zjištěním padělků v letech 2015 a 2016,“ potvrzuje Prudičová.

Řidiči jsou však stále pokutováni i v případě, že dálniční známku nalepenou mají. „Pokuta může být udělena i za neodstranění starého kuponu nebo nesprávné umístění kuponu. Řidič je povinen doložit kontrolním orgánům i druhou část dálniční známky včetně uvedené registrační značky vozidla,“ doplňuje Prudičová.

S těmito chybami se Celní správa podle její mluvčí nejčastěji setkává u zahraničních řidičů. „Přestože jsou na prodejních místech k dispozici informační letáky k systému časového zpoplatnění v ČR, zahraniční řidiči často vylepí kupon na špatné místo nebo nevyplní registrační značku,“ říká Prudičová. Ze zmíněných 8704 bylo zahraničních řidičů 4463, tedy více jak polovina.

„Problémy evidujeme především u řidičů z východní Evropy. Naopak řidiči ze západu Evropy předpisy ohledně dálničních kuponů dodržují,“ dodává Petr Vomáčka z ÚAMK.

Celní správa během léta pořádá nárazovou akci Vignette, jejímž cílem je právě odhalení chybějících dálničních známek. První část akce proběhla během července, její pokračování nechce Celní správa z taktických důvodů prozrazovat.

Blokově mohou být řidiči za chybějící nebo špatně nalepenou dálniční známku pokutováni ve výši 5000 korun, v případě správního řízení může částka vystoupat až na 100 000 Kč. V letošním roce se průměrná výše pokuty pohybuje lehce nad 1000 Kč, ke správnímu řízení bylo podstoupeno 41 případů.