Mrazivým ránům je na čas konec, denní teploty se vrátí ke 30 stupňům

Do Česka se vrátilo letní počasí. O víkendu bude kolem 30 stupňů Celsia, na jižní Moravě až 34 stupňů. V pondělí se mírně ochladí, ale letní ráz počasí vydrží celý příští týden.

Video Události
video

Události: Do Česka se vrátilo letní počasí

Stejně jako v předchozích dnech bylo i čtvrteční ráno velmi studené, teploty v mrazových lokalitách opět klesaly pod nulu. Nejchladněji bylo v Jizerských horách a na Šumavě, kde teplota spadla pod minus 2 stupně. V průměru už ale bylo ráno nepatrně teplejší než ve středu, kdy se přízemní mrazíky objevily i v polohách pod 500 metrů.

V pátek budou ranní teploty v průměru až o 6 stupňů vyšší než dnes. Po studených ránech tak může během několika dnů nastat opačný extrém – velmi teplé noci. Vyloučena není další tropická noc letošního léta.

Ranní námraza při 0 °C při zemi v Bělé pod Pradědem
Zdroj: ‎Počasí ČT
Autor: Anna Neugebauerová‎

Do střední Evropy teď proudí od jihozápadu teplý vzduch. V pátek budou maxima mezi 25 a 29 stupni Celsia, na jihu Moravy bude až 31 stupňů. Ještě tepleji bude o víkendu. Maxima se budou pohybovat kolem tropické třicítky, na jižní Moravě se odpolední teplota zastaví až na 34 stupních.

Od pátku až do pondělí se budou místy vyskytovat přeháňky a bouřky. Nejvíc vody spadne během odpoledne v bouřkách, výjimečně to může být až kolem 25 milimetrů.

Výrazná změna počasí nepřijde ani v posledním prázdninovém týdnu. V pondělí se sice mírně ochladí, ale od úterý půjdou teploty zase nahoru. Největší šance na tropický den je přibližně uprostřed týdne.

Srpen byl nadprůměrně teplý

Jestliže se naplní současná předpověď, mohl by být srpen i přes studená rána teplotně „mimořádně nadnormální“ – to znamená, že odchylka průměrné měsíční teploty od normálu bude přesahovat 2,5 stupně.

O teplém srpnu svědčí i vysoký počet letních a tropických dnů. V prvních dvaceti dnech srpna zaznamenaly některé stanice skoro tolik tropických dnů, jako je průměrný počet za celý rok. Když přičteme tropické dny i za červenec, už jich je i víc než 15.

Tropické teploty nejsou ve střední Evropě žádnou vzácností ani v září. Nejzazší datum, kdy byla v Česku naměřena tropická teplota, je 4. října 1929. V Litvínovicích u Českých Budějovic tehdy měli 30,3 stupně Celsia.

Kvalita vody v koupalištích se zhoršuje

I když teploty budou ještě ke koupání vhodné, o vodě v některých v přírodních nádržích to už říct nelze. Kvalita vody se totiž s koncem léta zhoršuje, především kvůli zdraví nebezpečným sinicím.

Třeba ve středních Čechách je zhoršená kvalita vody na všech částech Slapské přehrady, Novou i Starou Živohošť a Županovice hodnotí hygienici čtvrtým nejhorším stupněm z pěti. Nevhodná ke koupání je také voda v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku.

Za nevhodnou ke koupání označili hygienici také vodu v přehradě Seč v Pardubickém kraji. Zhoršená je kvalita i v přehradě Pastviny a již od července je zakázáno koupání v rybníku Rosnička. V Královéhradeckém kraji nedoporučují hygienici koupání těhotným, dětem a citlivým lidem na koupališti Dolce, v Oborském rybníku v Jinolicích by se měli lidé po koupání osprchovat. V nádrži Rozkoš u autokempinku zaznamenali hygienici naopak zlepšení kvality vody, která je nyní vhodná ke koupání.

V Libereckém kraji je stále zhoršená kvalita vody v Máchově a Hamerském jezeře nebo na koupališti v Chrastavě. Lidé by se tam měli po koupání sprchovat. Krajští hygienici prověřili mimořádně i 13 vodních ploch, které sice nemonitorují, ale lidé se v nich koupou. Kvůli vysokým hodnotám sinic a chlorofylu pak zakázali koupání v rybníku Kačák, Malém Písečáku, Chrastenském rybníku, na koupališti v Jindřichovicích pod Smrkem, v nádrži Horka, Milčanském rybníku a na bývalém koupališti Dubice v České Lípě.

V Ústeckém kraji se nově objevil vyšší obsah chlorofylu v Nechranické přehradě nebo v jezerech Benedikt a Matylda, ale voda je ve všech třech nádržích stále vhodná ke koupání. Na koupališti ve Vysoké Peci by se měli lidé po koupání osprchovat.

V Plzeňském kraji hygienici nedoporučují koupání v nádrži České údolí, rybníku Valcha a části nádrže Hracholusky. V Karlovarském kraji je zákaz koupání ve Velkém rybníce u Hroznětína a nádrži Skalka, voda nevhodná ke koupání je u mola a pláže na Rolavě.

V Moravskoslezském kraji hygienici zakázali koupání v rybníku Bohušov na Bruntálsku a nedoporučují koupání v nádržích Baška a Brušperk. V platnosti zůstávají již dříve vydané zákazy koupání v rybníku Kachlička na Vysočině, v Plumlovské přehradě v Olomouckém kraji a v Luhačovické přehradě či ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek ve Zlínském kraji.

V Jihomoravském kraji se po několika týdnech zlepšila kvalita vody v přírodních koupalištích na Brněnské přehradě. V první půli srpna měla mírně zhoršené vlastnosti, nyní je zase zcela v pořádku.