Nedemokratický podraz, kritizuje rozdělení ČSFR Šišková. Každý má svou židli a máme se rádi, oponuje Müller

Michal Viewegh, Juraj Jakubisko, Milan Lasica, Anna Šišková, Richard Müller, Adéla Vinczeová, dříve Banášová. ČT24 se ptá osobností, jak hodnotí rozdělení Československa po pětadvaceti letech.

Video Anketa k rozdělení Československa
video

Anketa k rozdělení federace. Férový rozvod, nebo nedemokratický podraz?

Zdroj: ČT24

„Já se teď rozvádím a napadá mě nevyhnutelně taková metafora s rozvodem. Pokud si to jedna strana přeje, tak proč trvat na společném soužití, že?“ odpověděl například spisovatel Michal Viewegh. 

Po přirovnání k rozvodu sáhl také herec, dramatik a režisér Milan Lasica: „Obě dvě strany jsou s rozvodem spokojené a zároveň nespokojené se současnými poměry. A co nás spojuje je, že společně nadáváme na Brusel.“ 

Rozdělení federace podle svých slov nikdy neakceptovala herečka Anna Šišková. „Bylo velmi nedemokratické, že se dva politici – Mečiar a Klaus – rozhodli, že rozdělí republiku bez toho, aby se na to zeptali lidí. Nevyhlásili žádné referendum, takže jsem to vždy pokládala za podraz. Já žiju v Čechách i na Slovensku, mám rodinu tady i tam a pro mě je Československo stále,“ prohlásila. 

Podle režiséra Juraje Jakubiska se všechno za 25 roků změnilo, ale jedno stále zůstává: „Z jednoho malého státu v Evropě vznikly dva ještě menší. Samozřejmě, že jsme se potkali v Unii. Ale kdyby se Československo nerozpadlo, měli bychom větší váhu. Má to i své lepší stránky – že se teď malé národy potkávají v Unii a spolupracují hlavně v oblasti umění.“ 

Zpěvák Richard Müller tvrdí, že jej vždycky považovali za federalistu. „Zejména kvůli tomu, že jsem zpíval české i slovenské písničky. S tím, že to nebyly jen písničky, ale byl to vlastně i tým. Tím se nemůže pochlubit žádný kolega, na to jsem hrdý a pyšný. Ale navzdory tomu mám pocit, že je dobře, že jsme se rozdělili. Už nebude žádný pragocentrismus, žádný bratislavocentrismus a žádné jiné centrismy. Prostě každý máme svůj stůl, každý máme svoje židle. Navzájem se máme rádi – ti, kteří se měli rádi. Ti, kteří se neměli rádi, se bohužel nemají rádi,“ dodal. 

Moderátorce Adéle Vinczeové (Banášové) se prý rozpad Československa hodnotí těžce. Už proto, že většinu života prožila v samostatném Slovensku. „Myslím si, že v době, kdy Československo vznikalo, nás bratři Češi vytáhli. Díky nim jsme se trošku dostali jinam, než bychom se bez nich dostali. Potom se ten sourozenecký vztah naplnil, šli jsme od sebe a teď to vnímám jako rodinno-kulturní propojení. Těší mě, že máme řadu společných akcí a z tohoto spojení  bychom mohli čerpat i do budoucna. Je to spíš vzkaz české mládeži a českým dětem, aby nezapomínaly na slovenštinu,“ poznamenala. 

Odpovědi v nezkrácené podobě ve videu.