Exhejtmani Rath a Bendl vypovídali na policii kvůli dotaci pro Čapí hnízdo

O dotaci pro farmu Čapí hnízdo, kvůli níž chce policie stíhat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, vypovídali na policii bývalí středočeští hejtmani Petr Bendl (ODS) a David Rath (dříve ČSSD). Pod vedením Bendla hejtmanství 50milionovou dotaci pro farmu schválilo, za jeho nástupce Ratha ji vyplatilo. Vypovídal už také někdejší šéf Regionálního operačního programu Střední Čechy Marek Kupsa, za jehož vedení úřad dotaci schválil. Uvedl to server iRozhlas.cz. 

David Rath
Zdroj: ČTK Autor: Vácalv Šálek

Bendl i Rath byli na policii takzvaně podat vysvětlení, protože v případu dosud nikdo nebyl obviněn. „Policie požádala o vysvětlení a to dostala. Víc už se na mě nikdo neobracel,“ řekl Bendl. „Ano, policie mě v této věci kontaktovala,“ uvedl Rath.

Bendl, který dotaci pro farmu Čapí hnízdo podepsal v létě 2008, serveru řekl, že hejtmanství pod jeho vedením nemělo šanci případný podvod odhalit, a jemu tak nezbývalo než dotaci podepsat. „Žádný znalecký posudek jsme neměli k dispozici a nikdo nás na žádný problém neupozornil. Naopak jsme doložitelně měli od úřadu doporučující stanovisko bez připomínek,“ uvedl.

Jeho nástupce Rath nechal po nástupu do vedení kraje velké dotační projekty pozastavit. Ovšem zatímco například jen o něco nižší dotace pro luxusní hotel Chateau Mcely nakonec neprošla, projekt Čapí hnízdo uspěl. „Ve věci Čapího hnízda jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl serveru Rath.

Už dříve ale uvedl, že by v případu mohl hrát roli klíčového svědka. Babiš ho prý poté, co začalo prověřování dotace, opakovaně kontaktoval. „Několikrát jsme se spolu následně sešli v přítomnosti dalších osob. Pan Babiš nám o všem dost podrobně vyprávěl,“ řekl také Rath, sám stíhaný kvůli korupci z dob svého hejtmanství.

Vypovídal šéf dotačního úřadu i exmanažerka Čapího hnízda

Kvůli přidělení dotace byl na policii také šéf ROP Střední Čechy Kupsa, který dnes pracuje na ministerstvu pro místní rozvoj. Úřad pod jeho vedením dotaci přidělil, a to i přes negativní externí posudky. „K případu jsem byl podat vysvětlení Policii ČR jako svědek, jsem vázán mlčenlivostí,“ sdělil serveru Kupsa.

Vypovídat na policii byla podle rozhlasu také náměstkyně jihlavského primátora a kandidátka do sněmovny za ANO Jana Mayerová, která jako někdejší manažerka farmy Čapí hnízdo o dotaci žádala.

Podle Českého rozhlasu žádost o vydání Babiše s Faltýnkem zmiňuje dalších devět jmen, vedle Babišových blízkých také současných i dnes již minulých manažerů Agrofertu. Holding nechce komentovat, zdali již někoho ze současných či minulých zaměstnanců policie kontaktovala.

O vydání mají poslanci rozhodnout v září

Policie už požádala sněmovnu o vydání Babiše a také místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Babiše chtějí kriminalisté stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech dodržování dotační podmínky se vrátila pod Agrofert. Loni Babiš ve sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové. 

O žádosti o vydání jedná mandátový a imunitní výbor, své stanovisko by měli jeho členové vyřknout do 5. září, kdy začne příští schůze Poslanecké sněmovny. V jejím průběhu by se poslanci mohli dostat k samotnému hlasování o vydání. Babiš označil žádost za snahu o jeho politickou likvidaci.

Babiš také požádal o to, aby se mohl s obsahem policejní žádosti o vydání seznámit. Mandátový a imunitní výbor oznámil, že k takovému kroku by potřeboval souhlas žalobců. Městské státní zastupitelství v pondělí uvedlo, že nemá námitky, aby se Babiš a Faltýnek s žádostí seznámili. Informovala o tom předsedkyně sněmovního mandátového výboru Miroslava Němcová (ODS) a dodala, že o rozhodnutí budou oba poslanci bezprostředně písemně vyrozuměni.