Po osmi letech na útěku skončil hledaný Čech v pražské cele

Dvaačtyřicetiletý Čech, kterého po osmiletém útěku před spravedlností zadrželi letos v červenci thajští policisté, byl deportován do Prahy. Informovala o tom mluvčí policejního prezidenta Eva Kropáčová. V Česku si měl od roku 2008 odpykávat devítiletý trest vězení.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Miguel Villagran

Tuzemská justice poslala muže před devíti lety za mříže proto, že se na konci devadesátých let jako člen organizované skupiny dopustil rozsáhlých leasingových podvodů, a způsobil tak škodu bezmála čtyřicet milionů korun. „Zadržený podvody spolu s dalšími lidmi zastřešoval, koordinoval a plánoval,“ doplnila mluvčí Kropáčová.

Když odsouzený nenastoupil do vězení, vyhlásila po něm policie v roce 2009 celostátní pátrání – a protože se ho v Česku najít nepodařilo a podle kriminalistů vše nasvědčovalo tomu, že zamířil za hranice, vydali na odsouzeného podvodníka evropský i mezinárodní zatykač.

Učitelem jazyků

V roce 2014 policisté zjistili, že hledaný může pobývat v Thajsku. Tamní policie muže zadržela v polovině minulého měsíce na letišti Koch Samui v provincii Suráttchání, kam přicestoval po vnitrozemském letu. Podle místního listu Bangkok Post upozornilo přistěhovaleckou policii přímo české velvyslanectví – během svých tří thajských let se měl prchající Čech živit jako učitel jazyků v soukromém vzdělávacím ústavu.

Thajsko muže následně vydalo do Česka. Do Prahy byl eskortován ve středu a nyní již pobývá ve vězení.