Bartoš: Nechceme se automaticky řadit do ukřičené národní fronty proti Babišovi

Piráti se v předvolebních průzkumech stále pohybují kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny. Boj ale nevzdávají a věří, že na podzim ve volbách uspějí. Pokud se tak skutečně stane, podle svého předsedy Ivana Bartoše nepodpoří žádnou vládu, kde budou figurovat lidé s korupční minulostí. V Interview ČT24 také řekl, že Česko v otázce kybernetické bezpečnosti zaspalo.

Video Interview ČT24
video

Bartoš: Strany by měly do čela posílat lidi, kteří se tu dvacet let neopakují

Piráti mají podle Bartoše jasnou povolební strategii, s kým by do případné koalice šli a proč. Podmínek mají stanoveno hned několik. Nepodpoří například žádnou vládu, kde budou figurovat lidé, kteří mají korupční minulost.

„V České republice to ale nemusí být to, že byl člověk odsouzen, ale může být i vyšetřován. Stejně jsme to udělali v Praze. Radu s usvědčeným podvodníkem Karlem Březinou nepodpoříme,“ řekl v Interview ČT24.

Na podmínky Pirátů by podle jejich předsedy měla každá strana kývnout: „Transparentní země je přece zájem všech, jak se dozvídáme z billboardů.“ V případě ANO, které v průzkumech vede, se ale Piráti podle Bartoše nechtějí automaticky přiřadit do „nějaké ukřičené národní fronty proti Andreji Babišovi“.

„Znám spoustu lidí z regionů, kteří vstoupili do ANO. Jsou to podnikatelé a slušní lidé. Problematický je primárně Andrej Babiš, ne jeho hnutí. Představit si ANO bez Babiše ale nelze,“ konstatoval Bartoš. Podnikatelé ve sněmovně podle něj klidně mohou být, musí se ale v takovém případě důsledně vymáhat zákon o střetu zájmů.

Bartoš reagoval i na nové Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které Piráti nejprve kritizovali. „Vypadalo to, že si pan Chovanec staví MI5 nebo nějakou obrovskou agenturu. To se ale ve finále nestalo,“ poznamenal.

Českým internetem stále létají nesmyslné zprávy

V centru nyní pracuje patnáct až dvacet rešeršistů. Činnost útvaru ale Bartoš podle svého názoru vůbec nezaznamenal, i když se na internetu pohybuje: „Vím, že spustili web, ale českým internetem dál lítá množství nesmyslných zpráv. Vyvolalo to možná alespoň vlnu zájmu u lidí začít si informace nějakým způsobem ověřovat.“

Od 1. srpna začal fungovat i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle Bartoše ale Česká republika v tomto ohledu dost zaspala. Za důležitější než vznik úřadu navíc považuje vybudování dobré legislativy.

„Je důležité pracovat i se stáními úředníky, pro které internet není tolik přirozený. Pokud byly hacknuty přístupy do e-mailů Lubomíra Zaorálka nebo Bohuslava Sobotky, tak těžko někdo může věřit, že člověk, který spravuje například nějaký registr nebo je to úředník na finančním úřadě, na zabezpečení dbá dvakrát víc,“ poznamenal.

Problém vidí v tomto ohledu především v ohrožení dat o běžných lidech, vojácích, policistech nebo zdravotnících: „V rámci například nějaké kyberválky by se neměly dostat do rukou kohokoliv, kdo je může zneužít, ani do rukou komerčního sektoru.“ 

Celý rozhovor si můžete přehrát v přiloženém videu.