Diakonie Broumov je v existenční krizi. Důvodem je sílící koruna i minimální mzda

Sociální podnik Diakonie Broumov má existenční problémy. Organizace, která funguje 24 let, musí kvůli nedostatku peněz propouštět zaměstnance. Podle vedení může za krizi posilující koruna i růst minimálních mezd.

Video Události v regionech (Praha)
video

Diakonie Broumov se dostala do existenčních problémů

Jméno broumovské diakonie zná každý, kdo dává nepotřebný textil nebo obuv do speciálních plechových kontejnerů. Organizace jich má po celém Česku 750. Část vytříděného textilu jde na charitu, část se prodává na tuzemském trhu.

Sedmdesát procent vytříděného zboží ale organizace vyváží do zahraničí. Problémy jí proto způsobila posilující koruna. Potíže má ovšem i kvůli růstu minimální mzdy. Měsíčně tak dohromady přichází zhruba o 300 tisíc korun. 

„Pokud se od Nového roku zvýší minimální mzda, nejsme schopni udržet aktuální stav, který je… Museli bychom pravděpodobně ukončit činnost,“ řekl České televizi ředitel obchodu Diakonie Broumov Pavel Henrichovský. 

Třetinu zaměstnanců už diakonie propustila

Čtyřicet lidí, což je třetina zaměstnanců, už organizace musela na začátku roku propustit. Nyní má 120 zaměstnanců. Dává ale práci i lidem, kteří by ji jinak hledali jen obtížně. Jde například o bývalé vězně. Místní farář Martin Lanži se bojí, že pokud v organizaci skončí, nikdo jiný je pravděpodobně nezaměstná.

Vedení diakonie chce proto požádat obce, zda by ji finančně nepodpořily. Argumentuje tím, že sběrem textilu předchází tomu, aby oblečení končilo na skládkách. Podle Henrichovského by mohlo pomoci i to, kdyby šla například koruna z nákupu textilu na recyklaci. Část peněz by pak dostaly právě firmy, které starý textil sbírají.