V úterý bude až 38 stupňů. I po ochlazení ale zůstanou teploty vysoké

Teploty v Česku v úterý zesílí, na celém území budou přes den šplhat ke 34 až 38 stupňům Celsia. Vedro večer přeruší studená fronta, se kterou přijdou zřejmě i silné bouřky. Horko v dalších dnech by pak už mělo být menší, přesto zejména na jihovýchodě a východě republiky bude nadále přes 31 stupňů, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Video Studio ČT24
video

Meteorolog ČT Michal Žák: Česko čeká tropický týden

V úterý před zvlněnou studenou frontou, která začne večer postupovat přes Čechy k východu, příliv horkého vzduchu zesílí. Maxima na celém území budou v rozmezí 34 a 38 stupňů Celsia, uvedli meteorologové. Původně předpovídali teploty kolem 38 stupňů jen na jihu Moravy.

Teploty překračující 31 stupňů se budou zejména na jihovýchodě a východě Česka vyskytovat i v dalších dnech, výstrahu budou meteorologové ještě upřesňovat.

Vysoké teploty trvají i po západu slunce. Takzvanou tropickou noc, při které teploty neklesají pod 20 stupňů Celsia, zaznamenali meteorologové z neděle na pondělí na 20 z 253 stanic. Nejvyšší ranní teplotu naměřili v Bystřici pod Hostýnem, a to 22,8 stupně. Tropické budou i noci následující, nejteplejší bude podle meteorologů pravděpodobně z úterý na středu.

Lidé by v hrokých dnech měli omezit tělesnou zátěž a vyhýbat se pobytu na přímém slunci hlavně v poledních a odpoledních hodinách. Zvláště opatrní mají být starší a nemocní lidé a děti. Doporučuje se pít víc neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu a při pobytu na přímém slunci se chránit opalovacími krémy, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy.