Tisíce lidí si na Velké Javořině připomněly přátelství Čechů a Slováků

Už popětadvacáté se Češi a Slováci sešli na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech, aby si tam připomněli společnou minulost a vzájemné přátelství obou národů. Řada lidí se na tradičních Slavnostech bratrství Čechů a Slováků každoročně setkává s přáteli z druhé strany hranice. I tentokrát na vrchol dorazilo několik tisíc lidí.

25. Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na hraniční hoře Velká Javořina
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

„Lidé, kteří žijí na tom pomezí, to skutečně chtějí. Vychází to z přirozené touhy lidí dokázat si, že rozdělení, nebo ty dvě republiky, nejsou žádným problémem,“ myslí si hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se slavností účastní pravidelně.

Podobně je na tom i primátorka Staré Turé Anna Halinárová, která letos stanula v čele přípravného výboru slavností. „Na Javořině vnímáme hranici v podstatě tak, že tu žádná není. Možná jen nějaká stébélka trávy, která by se poskládala,“ uvedla.

Přáním primátorky je, aby se usměvavé tváře a otevřená srdce, jež jsou každý rok na setkání k vidění, přesunuly i do měst a obcí. „To se v dnešní uspěchané době vytrácí. Myslím si, že máme co učit naše děti a vnuky, abychom tu tradici udrželi, zachovávali ji a rozvíjeli,“ řekla Halinárová.

25. Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na hraniční hoře Velká Javořina
Zdroj: ČTK
Autor: Dalibor Glück

Myšlenka společného setkávání Čechů a Slováků vznikla v roce 1992. Tehdy to byl symbol nesouhlasu s rozdělením republiky a také vyjádření vzájemné sounáležitosti. Dnes se setkání nesou v přátelském duchu, kdy se při lidové muzice potkávají staří známí z obou stran hranice.

„Jako národy máme k sobě blízko. Není to jen těch novodobých 25 let, Češi a Slováci se na Velké Javořině potkávali už od poloviny 19. století. Kdo to má v sobě, je mu úplně jedno, jestli jsme rozdělení, nebo ne,“ řekl starosta Dolního Němčí František Hajdůch (STAN).

„Rozdělení byla chyba“

Dlouholetou návštěvnicí setkání je například Slovenka Zuzana Kodajová. „Každý rok sem na slavnosti chodíme s manželem i celý turistický oddíl z Myjavy. Dnes jsme se ani nevešli do autobusu, museli jsme jet nadvakrát. Bereme to jako tradici, Čechy máme rádi. Rozdělení byla chyba,“ řekla.

Účastníky setkání bavily za slunečného počasí především folklorní soubory z Moravy a Slovenska. Kromě letní slavnosti bratrství se na Velké Javořině každoročně koná i společná česko-slovenská silvestrovská oslava.