Pozor na vysoké teploty, varují meteorologové. V úterý může být přes 37 stupňů Celsia

Meteorologové vydali výstrahu před tropickými vedry: teploty překročí 30 stupňů už během nedělního odpoledne. Vůbec nejteplejším dnem bude úterý, kdy mohou teploty na jižní Moravě atakovat i 37 stupňů Celsia. Horké počasí pak vydrží v Česku až do víkendu, občas se dají čekat přeháňky a bouřky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Teplé počasí bude pokračovat i na začátku srpna, výstrahu před vysokými teplotami budeme v dalších dnech upřesňovat,“ uvedl dnes na webu Český hydrometeorologický ústav.

V pondělí vydrží vedra hlavně na jihu Čech a také na Moravě a ve Slezsku, ve zbytku země se jen slabě ochladí. Největší vedro pak přijde v úterý. 

Lidé by ve vedrech měli omezit tělesnou zátěž a vyhýbat se pobytu na přímém slunci hlavně v poledních a odpoledních hodinách. Zvláště opatrní by měli být děti, starší a nemocní lidé.

Děti ani zvířata by neměly zůstávat ve stojících automobilech. Doporučuje se také pít víc neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu a při pobytu na přímém slunci se chránit opalovacími krémy, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy.

Při použití klimatizace by měl být rozdíl venkovní teploty a klimatizovaného prostředí kolem pěti stupňů Celsia.

Podle dlouhodobé předpovědi má být druhý prázdninový měsíc teplotně spíše nadprůměrný, chladněji zřejmě bude v týdnu od 14. do 20. srpna. Srážky nebudou nijak výjimečné.