Zeman v říjnu promluví před Parlamentním shromážděním Rady Evropy

Prezident Miloš Zeman přednese 10. října projev před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku. V roli české hlavy státu to bude poprvé od roku 1995, kdy na stejném místě mluvil Václav Havel. Česko nyní Radě Evropy předsedá.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Zeman už před shromážděním vystoupil v roce 1999, když byl premiérem. O čtyři roky dříve před plénem mluvil také tehdejší premiér Václav Klaus. Václav Havel pak k zástupcům promlouval v letech 1990 a 1995.

Česko nyní po 22 letech předsedá Výboru ministrů Rady Evropy, výkonnému orgánu instituce. České priority pro šestiměsíční předsednictví zahrnují posílení ochrany zranitelných skupin lidí, debatu o dodržování rozsudků Evropského soudu pro lidská práva nebo důraz na rozvoj občanské společnosti a podporu demokracie.

Česko předsedá Radě Evropy
Zdroj: ČT24

Rada Evropy je mezinárodní organizace založená v roce 1949, sídlící ve francouzském Štrasburku. Není orgánem Evropské unie. V současnosti má 47 členů, včetně Ruska, Turecka nebo zakavkazských zemí, Česko je členem od roku 1993. Nejznámější institucí je Evropský soud pro lidská práva.

Parlamentní shromáždění je poradním orgánem, jeho členové jsou jmenováni parlamenty jednotlivých členských zemí. Česko v instituci reprezentuje sedm členů a sedm náhradníků, vedoucí české delegace je poslankyně Dana Váhalová z ČSSD.