V Kutné Hoře bourali most kvůli arzenu. Obyvatelé si stěžují, že mají toxickou látku v těle

V kutnohorské části Malín bourali most, v jehož náspech Ředitelství silnic a dálnic potvrdilo výskyt arzenu. Někteří místní tvrdí, že se toxická látka dostala až k nim na zahrady a že se zvýšila i její hladina v tělech obyvatel. Stavaři to odmítají s tím, že bezpečnostní podmínky dodrželi.

Video Události
video

Události: Obyvatelé kutnohorského Malína si stěžují na arzen

Například Jiří Pelíšek nechal na arzen testovat sebe i své vnuky, a to před a po demolici mostu. „Arsen má 0,013, pak má 0,17,“ uvádí výsledky měření. Zvýšené hodnoty jsou podle něj výsledkem nedodržení slibovaných opatření.

„My jsme toho měli plnej barák, tak jsem tam jel a zrovna to nakládali. A vítr foukal sem a ono to krásně foukalo, ten prach,“ popisuje pan Pelíšek. 

Ředitelství silnic dálnic ale pochybení odmítá. „Nedošlo k žádnému porušení norem, které nám předepsala hygiena: veškeré zajištění pracoviště jako takového, veškeré skrápění vodou, veškeré mytí vozů,“ tvrdí mluvčí podniku Jan Rýdl.

„Neviděla jsem kropicí auto ani jednou, neomyli to tady. Jestli to máme všichni ještě na zahradách, to vám nepovim, ale v těle to máme,“ oponuje další obyvatelka Malína Jana Krulišová, která je další z osmdesáti lidí, kteří město požádali o test. I jí se hodnoty arzenu zvýšily.

Debatu o demolici mostu sledovala od začátku a okresní hygienik byl podle ní nejdřív proti. Sám k tomu teď mluvit nechtěl. „Prostě to povolil, že za určitých podmínek to dělat musejí. Určitý podmínky byly zimní období, v suchým období, že se to nesmí dělat. No a všechno se porušilo,“ tvrdí paní Krulišová.

„Pokud v projektové dokumentaci investor prokáže, že nebude jeho činností poškozeno zdraví ani zaměstnanců, ani obyvatel, tak my nemáme zákonnou možnost vyslovit nesouhlas, i kdybychom jako osoba s tím bytostně nesouhlasili, bohužel,“ komentuje situaci Michaela Krchová ze středočeské hygienické stanice.

Podle toxikologů je určitá hladina arzenu v těle normální, vyskytuje se třeba v rýži nebo mořských plodech. Hodnoty některých obyvatel Kutné Hory můžou být hraniční, od zdravotního ústavu proto dostali doporučení zajít k lékaři.